Get Adobe Flash player

AKTUALNOŚCI

 

rok szkolny 2017/18

 

 

UROCZYSTOŚĆ ZAKOŃCZENIA ROKU SZKOLNEGO 2017/18

  

22 czerwca 2018 roku odbyła się uroczystość zakończenia roku szkolnego 2017/2018 . Uczestnikami spotkania byli: rodzice, nauczyciele, pracownicy szkoły, goście i uczniowie. Jak co roku w tym dniu nie zabrakło gratulacji, uśmiechów, kwiatów i miłych słów. Uroczystość uświetnił występ artystyczny w wykonaniu uczniów. 
Niech czas wakacji upłynie wszystkim bezpiecznie i dostarczy wiele wspaniałych przeżyć!

 

ZAPRASZAMY CAŁĄ SPOŁECZNOŚĆ SZKOLNĄ

 

NA UROCZYSTE ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO 2017/2018,

 

KTÓRE ODBĘDZIE SIĘ 22.06.2018 R. O GODZINIE  09.00.

 

 

"Z kulturą na co dzień"

 

Dnia 13 czerwca 2018 r. odbyła się II część konkursu ph.  „Z kulturą na co dzień” w ramach podsumowania szkolnego projektu  „Szkoła Dobrych Manier”. Uczestnikami spotkania byli uczniowie klas 4, 5, 6, 7 szkoły podstawowej. Zadania składały się z części teoretycznej  i praktycznej. Pierwszą część konkursu uczniowie wykonali bez problemu, z czego możemy wysnuć pozytywny wniosek , że młodzież naszej szkoły zna zasady kultury osobistej. Trudniejsza okazała się część praktyczna polegająca na przedstawieniu scenek rodzajowych związanych z dobrymi manierami. Po podsumowaniu punktacji  okazało się , iż po raz drugi tytuł królowej dobrych manier i pierwsze miejsce     w konkursie otrzymała uczennica klasy 7 Joanna Tokarska. GRATULUJEMY. Mamy więc dobry wzorzec , życzymy pozostałym uczniom sukcesów w kolejnych edycjach konkursu.

E. Jagielska, A. Wrzesińska, K. Jania, K. Pietruszko

 

IV Powiatowe Mistrzostwa Nordic Walking Osób Niepełnosprawnych

  

W dniu 12.06.2018r. nasi uczniowie wzięli udział w IV Powiatowych Mistrzostwach Nordic- Walking Osób Niepełnosprawnych. Impreza odbyła się na terenach zielonych "Wieloryb" w Lubinie. Zmagania sportowe odbywały się przy pięknej, słonecznej aurze. Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz medale, drużyny otrzymały puchary, a dla zwycięzców przewidziano nagrody w postaci akcesoriów sportowych. Nasi uczniowie zdobyli następujące miejsca w swoich kategoriach wiekowych:

I miejsce: Wiktoria Dziwińska, Sebastian Jasion, Oskar Barowicz

II miejsce: Aleksandra Pacura, Jakub Sokołowski

III miejsce: Maciej Siek

W zmaganiach na około 1000m wzięli udział także: Damian Snopkiewicz, Bartosz Karsznia i Filip Sempik.

Nagroda specjalną dla uczestnika reprezentującego najładniejszą technikę chodu podczas zawodów, przyznano uczennicy Aleksandrze Pacurze.

Gratulujemy!!

 

"Bezpiecznie zawsze i wszędzie"

   

 Dnia 12 czerwca 2018 r. odbyła się szkolna impreza ph. „ Bezpiecznie zawsze i wszędzie” dotycząca zasad bezpiecznego spędzania wakacji.  Celem spotkania uczniów szkoły podstawowej , gimnazjum i szkoły zawodowej było: przedstawienie wiadomości o zasadach bezpieczeństwa  w czasie wakacji, utrwalenie wiadomości o prawidłowym korzystaniu z Internetu, przypomnienie  zasad kultury osobistej, przedstawienie propozycji imprez rekreacyjnych  i sportowych organizowanych w Lubinie  w okresie wakacji, propagowanie  aktywności ruchowej na świeżym powietrzu w czasie wolnym. Impreza rozpoczęła się projekcją multimedialną dotyczącą prawidłowego    postępowania w sytuacjach zagrażających życiu oraz ich  przeciwdziałaniu. Następnie  uczniowie wysłuchali prezentacji z podstawowymi zasadami na  wakacje. Porady zostały omówione a każdy uczestnik otrzymał broszurę  ph. „ 10 cennych rad i uwag jak bezpiecznie spędzić wakacje” .Nie zabrakło propozycji i motywacji, aby wakacje były dla uczniów wyzwaniem do uprawiania aktywności sportowej i kulturalnej. Szeroki wachlarz imprez proponowanych przez MDK w Lubinie, CK Muza w Lubinie czy RCS w Lubinie nie pozwoli uczniom na nudę i sprawi , że wakacje będą ciekawe , aktywne  a przede wszystkim bezpieczne.

Katarzyna Jania, Katarzyna Pietruszko

 

Podsumowanie III Integracyjnego Turnieju  Rugby TAG

Lubin 2018

 

W dniu 6 czerwca 2018 r w Zespole Szkól i Placówek Oświatowych w Lubinie odbył się
III Regionalny Integracyjny Turniej Rugby TAG. Uczestnikami turnieju byli uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr.3 i 5 w Lubinie ,zawodnicy ze Specjalnego Ośrodka Szkolno –Wychowawczego w Szklarach Górnych oraz gospodarze –uczniowie Zespołu Szkół i Placówek Oświatowych w Lubinie.

Turniej miał na celu propagowanie nowej dyscypliny sportowej RUGBY TAG w szkołach, dostosowanej do możliwości psychofizycznych dzieci i młodzieży. Każda aktywność fizyczna kształtuje  prawidłowe postawy społeczne ,stwarza możliwości do integracji i uczy przestrzegania zasady „Fair-play”.
Organizatorami imprezy był Klub RUGBY MIEDZIOWI LUBIN oraz Zespół Szkół i Placówek Oświatowych w Lubinie, jak zawsze wspomogli nas :Regionalne Centrum Sportowe w Lubinie oraz Zespół Szkół Nr.1 w Lubinie.Turniej sędziowali :Tomasz Nimczyk –prezes Klubu RUGBY MIEDZIOWI LUBIN i Michał Czarny-trener Rugby dzieci i młodzieży. Przebieg turnieju miał charakter integracyjny i zakończył się  ciekawymi animacjami i zabawami na powietrzu przy pięknej pogodzie.Uczestnicy otrzymali posiłek regeneracyjny oraz zostali obdarowani pamiątkowymi pucharami ,dyplomami i butonami. Na twarzach dzieci było widać uśmiech
i zadowolenie oraz chęci do kontynuowania zawodów.

Organizatorzy turnieju dziękują przedstawicielom samorządu, instytucjom państwowym i prywatnym firmom za wsparcie finansowe i techniczne:Panu Adamowi Myrdzie –Staroście Powiatu Lubińskiego ,Panu Piotrowi Midziakowi –prezesowi Regionalnego Centrum Sportowego w Lubinie, Panu Romualdzie Kujawie –radnemu  Gminy Miejskie Lubina,Panu Dariuszowi Tomaszewskiemu –dyrektorowi Zespołu Szkół Nr 1 w Lubinie,Panu Pawłowi Górzyńskiemu-Piekarnia Górzyński.

Katarzyna Jania

Katarzyna Pietruszko

 

Wioska rycerska - Dzień Dziecka

                                                        

III Marszobiegi wiosenne

 

Dnia 29.05.2018 r. na terenie boiska szkolnego w ZSiPO w Lubinie po raz  trzeci odbyły się „Marszobiegi wiosenne”. Impreza skierowana była do uczniów: Szkoły Podstawowej dla Dzieci

z Niepełnosprawnością Intelektualną w Stopniu Umiarkowanym  i Znacznym, uczniów Gimnazjum dla Dzieci i Młodzieży Szkoły z Niepełnosprawnością Intelektualną w Stopniu Umiarkowanym i Znacznym oraz Szkoły Przysposabiającej do Pracy ( zespoły edukacyjno-terapeutyczne). Organizatorkami imprezy były nauczycielki wychowania fizycznego oraz rehabilitacji, przy wsparciu uczniów Zespołu Szkół nr 1 wraz  z nauczycielem. Głównym celem turnieju było rozwijanie aktywności fizycznej poprzez współzawodnictwo sportowe, poprawa ogólnej kondycji fizycznej oraz zachęcanie do ruchu na świeżym powietrzu. Impreza składała  się z dwóch części: turnieju  sprawnościowego w formie torów przeszkód oraz marszobiegu. Podczas turnieju sprawnościowego uczniowie aktywnie i z dużym zaangażowaniem pokonywali szereg przeszkód złożonych  z różnorodnego sprzętu sportowo-rehabilitacyjnego. Konkurencje wymagały od zawodników dużej sprawności fizycznej, zwinności i dokładności. Następnie, w marszobiegu wystartowali zawodnicy podzieleni na kategorię dziewcząt i chłopców. Chętni uczniowie do marszobiegu wykorzystali kije do Nordic Walking. Spośród uczestników marszobiegu wyłoniono zwycięzców. Imprezie towarzyszyła radość i zabawa. Nie zabrakło ducha zdrowej rywalizacji oraz wzajemnej współpracy. Za aktywny udział w Marszobiegach  uczestnicy otrzymali dyplomy, gadżety Zagłębia Lubin oraz nagrody ufundowane przez   „ A Tacy Sami” Stowarzyszenie przy Zespole Szkół i Placówek Oświatowych w Lubinie.

 Marzena Mandziak

 

 

  

 "Podróż do lata"

 

28 maja 2018 r. w Ośrodku Opiekuńczo- Rehabilitacyjnym w Lubinie nasi uczniowie biorący udział w indywidualnych zajęciach rewalidacyjno-wychowawczych wraz z nauczycielami i opiekunami uczestniczyli w spotkaniu zatytułowanym; ”Podróż do lata”. W trakcie zajęć ich uczestnicy z pomocą: interpretowali ruchem piosenki o lecie, poszukiwali skarbów ukrytych w morskim piasku, wykonywali czapki z papieru, grali w piłkę, naśladowali pływanie z dmuchanym kołem, smakowali orzeźwiającej wody z miętą i cytryną. Spotkanie dostarczyło uczestnikom wielu pozytywnych emocji i przypomniało, że lato tuż, tuż.

Małgorzata Zaczyńska

 

Magiczny Teatr Muzyczny

 

Bardzo miłym wydarzeniem była zorganizowana w ramach grantu w dniu 24 maja br. wycieczka do Magicznego Teatru Muzycznego we Wrocławiu. Podczas spektaklu pt. „Wielkie przesłuchanie, czyli konkurs talentów” dzieci były aktywnymi odbiorcami sztuki. Mogły na scenie, przez mikrofon, zaprezentować swoje umiejętności muzyczne i recytatorskie. Wiele euforii wzbudziły również pacynki, kukiełki, którymi samodzielnie mogły się posługiwać odgrywając różnorakie scenki rodzajowe.

 Iwona Świątek

 

„NIEPEŁNOSPRAWNOŚĆ NIE OGRANICZA, UDOWADNIA TO SZTUKA I SPORT”

  

      Szkolne obchody Dni Godności Osób Niepełnosprawnych 2018 ph. „NIEPEŁNOSPRAWNOŚĆ NIE OGRANICZA, UDOWADNIA TO SZTUKA I SPORT” przebiegały w następujący sposób:

- Wyjście do Biblioteki Pedagogicznej w ramach konkursu o książce pt. Książka uczy, bawi i rozwija” w dniu 21.05 2018 r.

- Poranek ze sztuką  „Książka uczy, bawi i rozwija” w dniu 23.05.2018 r. - koncert w sali gimnastycznej ZSiPO w Lubinie.

- Interaktywny spektakl z warsztatami ph. „Wielkie Przesłuchanie czyli konkurs talentów'' w dniu 24.05.2018 r. w Magicznym Teatrze Muzycznym we Wrocławiu.

- Regionalny Turniej Rugby w dniu 06.06.2018r. w sali gimnastycznej ZSiPO w Lubinie.

 

Realizację w/w/ przedsięwzięć współfinansowano w ramach KONKURSU GRANTOWEGO Z BANKU DZIECIĘCYCH UŚMIECHÓW POD HASŁEM: KSIĄŻKA UCZY BAWI  I WYCHOWUJE.

Pomocy udzielili również: Piekarnia "Górzyński" oraz "A TACY SAMI" Stowarzyszenie przy ZSiPO w Lubinie.

 

 

 

Przedstawienie "Czerwony Kapturek"

 

W ramach obchodów Dnia Osób Niepełnosprawnych 23 maja br. beneficjenci programu grantowego zaprezentowali się w przedstawieniu teatralnym pt. „Czerwony Kapturek”, recytowali wiersze o książce oraz wykazali się talentem plastycznym w konkursie „Okładka do książki”. Za swoją ciężką pracę otrzymali nagrody z środków przekazanych przez Fundację Dziecięcych Uśmiechów.

 Iwona Świątek

 

Ciekawe spotkanie w bibliotece

21 maja 2018r. odbyło się spotkanie w Bibliotece Pedagogicznej w Lubinie, podczas którego uczniowie naszej szkoły poznali różne formy książki, zdobyli wiedzę jak ona ewaluowała od starożytnych czasów i obejrzeli film o jej powstawaniu.  Ponadto dzieci wzięły udział w konkursie przygotowanym przez panie bibliotekarki pt. „Wiedza o książce”. Dzięki Fundacji Bank Dziecięcych Uśmiechów uczniowie Zespołu Szkół i Placówek Oświatowych w Lubinie otrzymali nagrody za udział w w/w konkursie. Spotkanie to przybliżyło dzieciom jak ważną funkcję pełni książka, dzięki której można przyjemnie spędzać czas, wzbogacić swoją wiedzę, rozwijać swoją osobowość poprzez wartości jakie prezentują pozytywni bohaterowie w  baśniach, bajkach itp

Iwona Świątek

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                        

Regionalny Turniej Bocci

"Sport dla każdego"

 

 

 

16 MAJA PO RAZ SZÓSTY odbyły się rozgrywki bocci - gry paraolimpijskiej . Regionalny Turnieju Bocci  z okazji Dni Godności Osób Niepełnosprawnych został zorganizowany przez Stowarzyszenie "A Tacy Sami" przy współpracy Zespołu Szkół i Placówek Oświatowych w Lubinie. Partnerami turnieju  byli: Gmina Miejska Lubin, Zespół Szkół nr 1 w Lubinie, Hufiec ZHP Lubin Towarzystwo Przyjaciół Dzieci- koło przy SP nr 8. Puchary ufundowane zostały przez Powiat Lubiński.

Nagrody ufundowane zostały przez Zagłębie Lubin S.A. Zawodników motywował Krecik i Krecikowa Zagłebia.

Imprezę zaszczycili swoją obecnością znakomici goście m.in. Pan Henryk Rusewicz, Pan Marian Węgrzynowski Przewodniczący Rady Miejskiej, Pan Jacek Ilnicki, Pan Mariusz Gromek,  Pani Danuta Wantuła –Dyrektor ZSIPO , Pan Dariusz Tomaszewski- Dyrektor ZS nr 1. Ogromne zaangażowanie ludzi dobrego serca pozwoliło spotkać się po raz kolejny w hali sportowej w Lubinie.

SERDECZNIE DZIĘKUJEMY!

Wyniki turnieju:

I miejsce – „Dreptaki” ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego – Środa Śląska

II miejsce – „Stokrotki”- Legnica Zespół Szkół Specjalnych

III miejsce- „A Tacy Sami”- Lubin

IV miejsce- „Wędrownicy”- Ośrodek Szkolno-Wychowawczy- Jawor

V miejsce- „Orlęta”- Lubin ZSIPO

VI – „Traperzy”- Ośrodek Szkolno-Wychowawczy- Lwówek Śląski

VII- „Leśne Włóczęgi”- Wrocław

Nad bezpieczeństwem zawodników czuwała p. pielęgniarka z Lubmedu a nad zawodnikami wolontariusze z Salezjańskiego Liceum Ogólnokształcącego, wolontariusze Towarzystwa Przyjaciół Dzieci z koła przy SP nr 8 oraz harcerze z Komendy Hufca ZHP Lubin.

Nad wynikami czuwał zespół sędziowski w składzie: sędzia główny Radosław Kobyłecki, A. Karlak, M.Mandziak.

 zdjęcia

Aldona Karlak

 

Wycieczka do Kłodzka

 

W dniach 14-15 maja 2018 r. uczniowie naszej szkoły pod opieką p. Katarzyny Pietruszko   i p. Katarzyny Jania uczestniczyli w wycieczce do Kłodzka . Miasto położone w malowniczej kotlinie powitało nas pięknym słońcem. Pierwszego dnia zwiedzaliśmy Twierdzę Kłodzką, Stare Miasto, Ratusz Miejski, Most Św. Jana . Urzekła nas historia twierdzy , która na przestrzeni wieków pełniła rolę zamku mieszkalnego, warowni obronnej a nawet więzienia.  Po ciekawej lekcji historii udaliśmy się do pensjonatu położonego za miastem wśród zieleni i otaczających gór. Zakwaterowanie trwało krótko , bo czekała na całą grupę miła niespodzianka. Otóż uczestniczyliśmy w plenerze na kortach tenisowych w profesjonalnych zajęciach z tenisa ziemnego poprowadzonych przez trenera pana Adama Kwasa. Dzień spędzony intensywnie, ale ciekawie zakończyliśmy  wspólnym ogniskiem.We wtorek  obudziło nas słoneczko, więc wcześnie zaczęliśmy kolejny miły, pełny wrażeń dzień.  Byliśmy w Muzeum Ziemi Kłodzkiej, Kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, pod Pomnikiem  w hołdzie obrońcom Ojczyzny. Nie wszystkim chciało się wracać do domu, najchętniej przedłużyli by pobyt . Niestety wszystko co piękne szybko się kończy , pokonaliśmy podróż na trasie Kłodzko – Lubin z myślą , że następnego dnia może być  równie miło i przyjemnie w naszej szkole. Niech zdjęcia , które koniecznie należy obejrzeć, będą niezapomnianym, cudownym wspomnienie tegoż wyjazdu.

 Katarzyna Jania, Katarzyna Pietruszko

 

 

 

Warsztaty z techniki utwardzania tkanin

 

W dniu 10 maja uczniowie klas przysposabiających do pracy poznali w ramach przedmiotu : rękodzieło, nową technikę utwardzania tkanin. Pod fachowym okiem instruktora tej techniki- Pani Małgorzaty Wójcik spod rąk młodzieży wyszły piękne prace - figury pokryte utwardzaczem- Powertex. Technika nie jest łatwa. Bazy przygotowane zostały przez instruktorkę oraz  nauczycieli przedmiotu. Uczniowie formowali tkaninę wokół elementu postaci. Powstałe prace są oryginalne i niepowtarzalne. Z użyciem utwardzacza można stworzyć nie tylko figury, ale i rzeźby, biżuterię, obrazy, dekoracje. Technika jest formą usprawniania manualnego ale również bardzo przydatna w życiu codziennym - do tworzenia ozdób w mieszkaniu, wykorzystaniu już niepotrzebnych elementów  i przedmiotów. Nauczyciele poprzez takie formy pracy starają się pokazać uczniom jak najwięcej możliwości rękodzielniczych aby po skończeniu szkoły mogli wykorzystać je w życiu codziennym.

Aldona Karlak, Elżbieta Rękawiczna

 

 

Świetlicowy "Ekoludek"


 

10.05.2018r.odbyło się rozstrzygnięcie międzyszkolnego konkursu plastycznego "EKOLUDEK" zorganizowanego w Zespole Szkół Sportowych w Lubinie. Konkurs skierowany był do wychowanków świetlic szkolnych z klas I-III szkół podstawowych. Celem konkursu było  kształtowanie postaw proekologicznych – dostrzeganie zależności między człowiekiem a otaczającym go środowiskiem oraz kreatywne wykorzystanie materiałów nadających się do przetworzenia. Jury konkursowe  starało się bardzo wnikliwie i rzetelnie ocenić prace biorąc pod uwagę przede wszystkim zaangażowanie, pomysłowość  pracy i jej zgodność z tematyką. Wśród ponad 50 nadesłanych prac plastycznych, wyróżniona i nagrodzona została praca naszej uczennicy MAGDALENY WALCZAK, której serdecznie gratulujemy

Daria Konopińska

 

 

  IV Regionalny Przegląd Twórczości "Pieśni Patriotyczne

i Piosenki Wojskowe"

 

09 maja uczniowie klasy 7 Szkoły Podstawowej w składzie Ewa Dziedzic, Ela Pażuch, Patrycja Podlewska, Natalia Sydorów, Dawid Kwiatkowski i Adam Pażuch  wzięli udział w IV Regionalnym Przeglądzie Twórczości "Pieśni Patriotyczne i Piosenki Wojskowe" w Bolesławcu. Zespół wykonał piosenkę pt. "Serce w plecaku". Mimo kłopotów z przezwyciężeniem tremy udało się wykonać utwór w ciekawy sposób i zdobyć sympatię bardzo dużej publiczności zgromadzonej w Teatrze Starym. Dzięki wsparciu Rady Rodziców ZSiPO oraz Stowarzyszeniu "A Tacy Sami" udało się sfinansować przejazd. Opiekunem grupy był Pan Łukasz Nowicki. Uśmiechy i radość u uczniów wywołały upominki, które otrzymali za udział w przeglądzie. Wszyscy zgłosili się też do udziału w kolejnych festiwalach i konkursach.

Łukasz Nowicki

 

 

  Dzień Ziemi

 

Dnia 26.04.208 roku w Zespole Szkół i Placówek Oświatowych w Lubinie odbyła się uroczystość z okazji Dnia Ziemi. Celem spotkania było uwrażliwienie uczniów na potrzebę dbania o naszą planetę, wdrażanie do bezpośredniej działalności na rzecz ochrony środowiska i kształtowanie postaw proekologicznych. Temat przewodni LAS, został pięknie ukazany w prezentacji multimedialnej pt; „Warstwy lasu”. Uczniowie brali udział w quizach i zabawie „Ekologiczne kręgle”, mających na celu przypomnienie zasad  zachowania w lesie i dbania o przyrodę. Uczestnicy spotkania złożyli przysięgę przyjaciela przyrody. Prawdziwą niespodzianką okazały się warsztaty „Las w słoiku”. Wszystkie klasy otrzymały niezbędne materiały do wykonania tej efektownej ozdoby wnętrza. Do stworzenia własnych zielonych projektów uczniowie wykorzystali duże słoje, keramzyt ogrodniczy, ziemię uniwersalną, rośliny zielone, elementy dekoracyjne: kamyki, biały piasek, mech. Lasy w słoikach zostały wykonane zgodnie z instrukcją nauczyciela prowadzącego i stanowią piękną dekorację sal lekcyjnych. Stworzenie takiego miniaturowego ekosystemu okazało się prawdziwą frajdą dla uczniów. Uroczystość przygotowały: M. Frankowska, A.Karlak, L. Fuczek, M. Kamionka.

 

    Ekospacer

 

 

Dnia 25. kwietnia 2018 roku uczniowie klas: 4, 5, 6 spl oraz 2,3 pp3 odbyli wycieczkę do Regionalnego Ośrodka Edukacji Ekologicznejw Dziewinie. Uczniowie zobaczyli i poznali zasadę działania urządzeń przetwarzających energię odnawialną: panele słoneczne, wiatraki, pompa cieplna. Ta część spotkania zakończyła się stworzeniem wspólnego plakatu pt.” Dbając o Ziemię – chronimy siebie”
Następnie dzieci uczestniczyły w „Eko spacerze” po najciekawszych zakątkach Krainy Łęgów Odrzańskich w Dziewinie przy wykorzystaniu ścieżek edukacyjno-przyrodniczych, tj.
→ ”Eko w lesie” – zapoznanie dzieci i młodzieży z fauną i florą lasów i ich 
znaczeniem dla człowieka,
→ ”Co w trawie piszczy” – zajęcia na łące i w ogrodzie, rozpoznanie gatunków 
owadów, płazów, ptaków, ssaków.
→ ”Co szumi w stawie” – przystanki tematyczne nad starorzeczem Odry, rośliny 
wodne, szuwarowe i chronione, badanie biologiczne wody.

Aldona Karlak, Grażyna Juszczak

 

 

 

 

W przededniu Dnia Flagi

 

W dniu 24.04.2018r. klasy:1 PP2, 6-7f SP, 6eSP i 2-3AGU  wspólnie uczciły zbliżające się Dzień Flagi oraz rocznicę uchwalenia Konstytucji 3. Maja. Tematyczne wiersze oraz Mazurek 3. Maja wprowadził wszystkich w uroczysty nastrój. Prezentacja multimedialna o bohaterach tamtych wydarzeń, obrazy oraz informacje nt. Konstytucji 3. Maja przybliżyła uczniom najważniejsze wiadomości. Wspólna dyskusja przekonała wszystkich o ważności konstytucji. . Na koniec w dwóch zespołach uczestnicy pomalowali dłońmi i farbami flagi narodowe, a jako zadanie domowe otrzymali kolorowanki nt. symboli narodowych. Zajęcia przygotowali i przeprowadzili: Iwona Świątek, Iwona Trzcińska, Grażyna Czwaczka oraz Łukasz Nowicki. 

 

 

 

  Zwiedzamy Ścinawę

 

Dnia 20 kwietnia 2018 r. uczniowie klas 4 , 5 , 6 , 7 szkoły podstawowej wraz z wychowawcami oraz rodzicami uczestniczyli w wycieczce do Ścinawy. Głównym celem wyjazdu było poznanie obiektów sportowych Ścinawy : Stadionu Miejskiego oraz siłowni plenerowej. Utrwalanie wiadomości na temat topografii rzeki Odry odbyło się w porcie rzecznym. Następnie zgodnie z planem przebiegało zwiedzanie miasta, którego istotą było kształtowanie postaw historyczno-patriotycznych wśród uczniów. Pogoda i humory dopisywały, a wiec lody degustowane w plenerze ścinawskiego parku smakowały szczególnie.                           

Katarzyna Pietruszko

 

 "Wiosenny koktajl"

 

Dnia 17 kwietnia 2018 roku na terenie Ośrodka Opiekuńczo – Rehabilitacyjnego w Lubinie uczniowie Zespołu Szkół i Placówek Oświatowych objęci indywidualnymi zajęciami rewalidacyjno – wychowawczymi, nauczyciele, dzieci i terapeuci z grupy III uczestniczyli w imprezie integracyjnej zatytułowanej „Wiosenny koktajl”. Podczas spotkania uczniowie z pomocą nauczycieli wykonywali zadania doskonalące ich percepcję wzrokową oraz koordynację wzrokowo – ruchową, wzbogacali doznania zmysłowe poprzez kontakt z wiosennymi nowalijkami: szczypiorkiem, rzodkiewką, koprem, sałatami, ogórkiem; grali na instrumentach perkusyjnych; kształtowali umiejętności współpracy z innymi osobami. Wszystkim dziękujemy za wspólną zabawę. 

J. Pudlak, A. Przygodzka

 

 

Wycieczka do Regionalnego Ośrodka Edukacji Ekologicznej w Dziewinie

 

W dniu 16 kwietnia 2018r. byliśmy na wycieczce w Regionalnym Ośrodku Edukacji Ekologicznej w Dziewinie. Czekało na nas wiele atrakcji takich jak : leśnie koło fortuny, ekologiczny spacer z lornetkami oraz liczne Eko zabawy.

Poznaliśmy również odnawialne źródła energii tj. elektrownie wiatrowe, panele słoneczne oraz pompę ciepła. Podczas zajęć panowała radość i serdeczność. Byliśmy zachwyceni przepięknym krajobrazem z dużą ilością zieleni. Zajęcia te były wspaniałym doświadczeniem postaw proekologicznych, utwierdziły w przekonaniu, że dbanie o środowisko naturalne jest jednym z najważniejszych zadań każdego człowieka. Bo to od tego zależy przyszłość i zdrowie.

klasa 6 e, 6f, 7f.

nauczyciele: Iwona Świątek i Iwona Trzcińska

 

 

  ŻYCZENIA ŚWIĄTECZNE  OD PAPIEŻA FRANCISZKA

 

 

W imieniu uczniów ,rodziców, pracowników szkoły, dyrekcji i nauczycieli zostały wysłane życzenia z okazji Świat Wielkanocnych do papieża Franciszka do Watykanu. Z wielką radością informujemy, że przyszła wiadomość z Sekretariatu Stanu Stolicy Apostolskiej, że Jego Świątobliwość Franciszek serdecznie dziękuje za nadesłane życzenia i okazane wszelkie wyrazy życzliwości, a szczególnie dar modlitwy.

Edyta Kret

 

 

  „Piastowskie Orły" pamiętają o bohaterach

 

11 kwietnia 2018 r. Zespół Szkół Sportowych w Lubinie uhonorował Dębami Pamięci aspiranta Policji Państwowej Stanisława Patro i posterunkowego Policji Państwowej Michała Siemiginowskiego. W uroczystości tej wzięli udział także nasi uczniowie - harcerze 6 WDHNS "Piastowskie Orły" pod opieką Łukasza Nowickiego- nauczyciela historii, komendanta hufca ZHP Lubin.
Uroczystość odbyła się przy Alei Dębów w Lubinie. Wzięli w niej udział przedstawiciele władz miasta i powiatu, poczty sztandarowe, rodziny upamiętnianych Ofiar Zbrodni Katyńskiej, przedstawiciele Związku Sybiraków oraz Policji.

Łukasz Nowicki

 

 

  
PRZEDSTAWIENIE WIELKANOCNE
    
Dnia 10 kwietnia 2018 uczniowie z klasy V i VI ze Szkoły Podstawowej Nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi przybyli do naszej szkoły i zaprezentowali piękne przedstawienie wielkanocne. W ramach współpracy między szkołami, uczniowie odwiedzają nas i zawsze przygotowują miłą niespodziankę. Raz są to wspólne zabawy i tańce, innym razem wspólnie przeprowadzona akcja pomocy np. do lubińskiego hospicjum.
Wolontariusze z SP Nr 1 zorganizowali zbiórkę przyborów szkolnych, zabawek dla naszych dzieci. Przedstawienie wielkanocne przygotowane pod kierunkiem pani katechetki Jolanty Mielniczuk, przybliżyło nam wydarzenia związane ze śmiercią i zmartwychwstaniem Pana Jezusa. Cieszymy się z odwiedzin zaprzyjaźnionych uczniów i czekamy na kolejne spotkanie.
  
  
  

  

SZKOLNY TURNIEJ BADMINTONA

ph. „Żyj sportowo – w badmintona graj ze szkołą”

LUBIN 2018

    

Dnia 10 kwietnia 2018 r. odbył się Szkolny Turniej Badmintona ph. „Żyj sportowo – w badmintona graj ze szkołą” – Lubin 2018. Głównym celem turnieju była popularyzacja gry w badmintona jako formy spędzania wolnego czasu. Uroczystego otwarcia turnieju dokonała wicedyrektor szkoły p. Iwona Dyjur. Zaproszeni na turniej goście, przedstawiciele Rady Rodziców, pedagog szkolny, nauczyciele oraz uczniowie z zainteresowaniem śledzili rozgrywki odbywające się w systemie pucharowym. Turniej rozgrywany był w dwóch grupach wiekowych:

  • W grupie młodszej konkurowali zawodnicy z klas 4, 5, 6, 7 szkoły podstawowej. Najlepszy okazał się Kacper Tokarski z klasy 5.
  • Grupa starsza to reprezentanci gimnazjum i szkoły zawodowej. Zwycięstwo wywalczył Mateusz Pitaś z klasy 2 gimnazjum.

Indywidualni finaliści otrzymali dyplomy i medale natomiast drużyny dyplomy i nagrody rzeczowe. GRATULUJEMY!

Turniej przygotowały Katarzyna Pietruszko i Katarzyna Jania.

 

SAKRAMENT BIERZMOWANIA
  
Dnia 9 kwietnia 2018 roku w parafii pod wezwaniem Najświętszego Serca Pana Jezusa w Lubinie grupa młodzieży z naszej szkoły - 17 osób, przyjęła Sakrament Bierzmowania.Przez kilka miesięcy  przygotowywaliśmy się do tego ważnego wydarzenia,  w życiu każdego  chrześcijanina. Wybieraliśmy imię, ćwiczyliśmy dialog z biskupem. Bierzmowanie  jest Sakramentem, który jest dopełnieniem chrztu i w którym zostajemy obdarzeni Duchem Świętym. Kto w wolności decyduje się na życie jako dziecko Boże i poprzez znaki nałożenia rąk i namaszczenia krzyżmem prosi o Ducha Bożego, otrzymuje siłę, aby świadczyć o Bożej miłości i potędze słowem i czynem. Sakramentu udzielił  Ksiądz Biskup dr Marek Mendyk.

 

 

Konkurs
"ŚWIĘTY JAN PAWEŁ II - PRZYJACIEL DZIECI I MŁODZIEŻY"
 
Uczennica naszej szkoły Bettina Godlewska zdobyła II miejsce w konkursie plastycznym organizowanym pod patronatem Starosty Lubińskiego przez Referat Promocji Starostwa Powiatowego. Konkurs realizowany był w dwóch kategoriach: 
1. Klasy I - III szkół podstawowych z terenu powiatu lubińskiego
2. Klasy IV - VII szkół podstawowych z terenu powiatu lubińskiego
Celem konkursu było kultywowanie pamięci o Papieżu Janie Pawle II, rozwijanie wyobraźni oraz twórczych umiejętności dzieci inspirowanych życiem i działalnością Papieża Polaka. Rozdanie nagród odbyło sie 20 kwietnia 2018 roku. Pracę Bettina wykonała pod kierunkiem pani Edyty Kret i pani Marty Sędzikowskiej.
Edyta Kret, Marta Sędzikowska
 

  

 

„Bądź kulturalny kolego, namaluj coś pozytywnego”

 

Znajomość zasad odpowiedniego zachowania w domu i w miejscach publicznych były tematem zajęć plastycznych w świetlicy w dniu 19.03.2018r. Zajęcia odbyły się w ramach programu „Szkoła dobrych manier”. Świetliczaki w sposób praktyczny utrwalały swoją wiedzę przygotowując plakaty dotyczące tego ważnego tematu. Uczniowie wiedzą jak zachować się na szkolnym korytarzu, w klasie, w autobusie oraz wielu codziennych sytuacjach, nie zapominając o stosowaniu form grzecznościowych. Efekty naszej pracy podziwiać można w świetlicowej galerii prac.

Daria Konopińska

Marta Sędzikowska

 

Konkurs plastyczny

"WIELKANOC W WIOSENNYCH BARWACH"


Dnia 28.03.2018r. odbyło się rozstrzygnięcie szkolnego konkursu plastycznego "Wielkanoc w wiosennych barwach". Celem konkursu było kultywowanie tradycji świątecznych i pobudzanie inwencji twórczej dzieci i młodzieży. Na konkurs wpłynęło 25 wyjątkowych prac plastycznych, m.in. stroiki, pisanki, ozdoby oraz kartki świąteczne.

Jury w składzie: Renata Żabińska, Grażyna Łępicka, Anna Smolarek wyłoniło następujących zwycięzców i wyróżnionych:

I miejsce: klasa 6-7f sU , op. Iwona Trzcińska, Bogusława Głowacka.

II miejsce: klasa 1-3 pp4, op. Elżbieta Rękawiczna

III miejsce: Mateusz Nowaczyk, nauczanie indywidualne, op. Agnieszka Maszudzińska.

Uczniowie wyróżnieni: Patrycja Podlewska, Elżbieta Pażuch, Przemysław Gretkierewicz, Magdalena Długosz, Dawid Gry. , Oskar Urban, Aleksandra Pacura, Patryk Trzaska, Daniel Marczuk, Anna Michalska, Marcel Sarafin, Bettina Godlewska, Magdalena Mazurek, Jakub Narusz, Julia Bogusiewicz, Wojciech Wawrynowicz, Wiktoria Grzywniak,  Daniel Siwak oraz uczniowie klas: 2-3gU , 2-4b sU, 5d sU, oraz 1pp1.

Sponsorem nagród dla zwycięzców oraz słodkiego poczęstunku dla wszystkich uczestników konkursu było  "A TACY SAMI" Stowarzyszenie działające przy ZSiPO. Dziękujemy sponsorowi a wszystkim uczniom i ich opiekunom serdecznie gratulujemy i zapraszamy do udziału w kolejnych konkursach.

Daria Konopińska

Iwona Trzcińska


 

 

 

"Grunt to dobre wychowanie”

Znajomość zasad savoir-vivre i sztuka stosowania ich w codziennym życiu była tematem zajęć czytelniczych w świetlicy w miesiącu lutym i w marcu. "Czytanie na dywanie", odbyło się w ramach programu „Szkoła dobrych manier”. Świetliczaki miały możliwość wysłuchania wierszy i opowiadań, w których szukaliśmy odpowiedzi na najważniejsze pytania, m.in.: jak należy zachować się w miejscach publicznych, jak kulturalnie ze sobą rozmawiać, jakie obowiązują zasady zachowania się wobec innych. W trakcie dyskusji dzieci zrozumiały, że dobre maniery są bardzo ważną i jednocześnie trudną umiejętnością.

Daria Konopińska

Agnieszka Kulba


  

  

 

W poszukiwaniu wiosny  w lubińskim ZOO

 

21 marca 2018 r. z  okazji rozpoczęcia wiosny uczniowie klas I-III Szkoły Przysposabiającej do Pracy w Lubinie pod opieką  swoich wychowawców: A. Karlak, E. Waszewskiej i E. Rękawicznej wyruszyli na wycieczkę z przewodnikiem po  lubińskim ZOO.

Pracownica  Centrum Edukacji Przyrodniczej w Lubinie opowiedziała uczniom o sposobach zachowania się wiosną zwierząt przebywających w wiejskiej zagrodzie oraz ptaków widzianych w wolierach.  Ponadto uczniowie obserwowali warunki życia zwierząt w stajni, w kurniku. Poznali ulubione przysmaki zwierząt z zagrody. Dowiedzieli się również do czego służy lizawka oraz czy kury „pieją”.

Obserwując ptaki w wolierach uczniowie bezbłędnie rozpoznawali bociana, żurawia, bielika, puchacza. Oprowadzająca uczniów pani przewodnik oczywiście zwróciła uwagę na sposób odżywiania się ptaków oraz na ich posiłki – np. białe myszki….

Uczniowie w słońcu, w otoczeniu zwierząt i budzącej się do życia przyrody uczcili  pierwszy dzień długo wyczekiwanej wiosny.


  

 

Światowy Dzień Zespołu Downa

 

21 marca społeczność naszej szkoły w wiosennej atmosferze obchodziła Światowy Dzień Zespołu Downa. Z tej okazji przyłączyliśmy się do inicjatywy FUNDACJI TUBA polegającej na solidaryzowaniu się z osobami posiadającymi 3 chromosom w miejscu 21 pary. Symbolicznie nosiliśmy skarpetki „nie do pary” lub zakładaliśmy na siebie czerwony i granatowy kolor.

SU, pomoc PP

 

 

 

Rekolekcje Wielkopostne


W dniach 13-14 marca 2018 roku w naszej szkole odbyły się rekolekcje wielkopostne pod hasłem  “Strumień wody żywej ". Organizatorem rekolekcji jest ksiądz Paweł  Bujak – proboszcz parafii pod wezwaniem Matki Boskiej Częstochowskiej w Lubinie. Celem rekolekcji jest wspólne przeżywanie Świąt Wielkanocnych oraz wprowadzenie w nastrój zadumy i modlitwy.

Harmonogram rekolekcji przedstawiał się następująco:

13 marca ( wtorek) godz. 12.00 – nauka rekolekcyjna

14 marca ( środa) godz. 11.30 – Sakrament Pojednania

 godz, 12.00 – 12.45 – Msza Święta

Ksiądz rekolekcjonista - misjonarz, który kilka lat przebywał w Afryce, opowiadał nam o pracy w salezjańskiej placówce misyjnej.  Pokazał stroje, w jakich chodzi tamtejsza ludność i przedmioty codziennego użytku. Podczas rekolekcji uczniowie przystąpili do sakramentu pokuty i pojednania oraz uczestniczyli w Mszy Świętej. Piękne pieśni wielkopostne zaprezentował chórek szkolny. Księdzu rekolekcjoniście dziękujemy za przybycie do naszej szkoły i życzymy powodzenia w pracy misyjnej, w różnych zakątkach świata.

Edyta Kret, Małgorzata Solarska


  
 

 

„Matematykę można polubić”

 

W dniu 13 03.2018 r. odbył się Szkolny Konkurs Matematyczny ph.: „Matematykę można polubić” dla klas 4 – 7 szkoły podstawowej zorganizowany przez p. Marię Racką-Witiak.  Przygotowano 7 zadań otwartych krótkiej rozszerzonej odpowiedzi z możliwością wykorzystania tablicy multimedialnej oraz klucz odpowiedzi – schemat oceniania zadań otwartych. Uczniowie zmagali się z zadaniami w czterech kategoriach wiekowych- klasy IV, V, VI i VII. Zadania opracowywano tak, aby uczestnikom konkursu miło i przyjemnie upływał czas mozolnej pracy, opatrzono je w rysunki i ciekawe treści. Maksymalnie można było zdobyć 27 pkt. Po dokonaniu oceny prac uczniowskich Komisja Konkursowa w składzie: p. Renata Żabińska – wicedyrektor szkoły i p. Andżelika Wrzesińska –psycholog szkoły wyłoniła zwycięzców:

- I miejsce zajęli uczniowie z klasy 5 zdobywając 25 pkt na 27 możliwych

- II miejsce – uczniowie z klasy 7 – 24 pkt na 27 możliwych

- III miejsce– uczniowie klasy 4 zdobywając 23 pkt na 27 możliwych

- IV miejsce – uczniowie klasy 6, uzyskali 21 pkt na 27 możliwych

Pani Renata Żabińska– wicedyrektor szkoły gratulowała wiedzy i umiejętności matematycznych wszystkim uczestnikom konkursu, wręczyła dyplomy, słodkie upominki i nagrody książkowe. Uczniowie wykazali się wiadomościami i umiejętnościami z zakresu: sprawnego liczenia, rozwiązywania zadań tekstowych prostych i złożonych, logicznego myślenia i rozumienia pojęć matematycznych. Wszystkim zwycięzcom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

M. Racka-Witiak

 

 

 

 XII Przegląd Piosenki i Pieśni Patriotycznej w Legnicy

 

6. marca 2018r. reprezentacja naszej szkoły w skladzie: Ewa Dziedzic, Łukasz Kłos, Maciej Makuch, Adam Pażuch, Elżbieta Pażuch, Patrycja Podlewska, Natalia Sydorów, Alicja Zielińska uczestniczyła w regionalnym etapie XII Przeglądu Piosenki i Pieśni Patriotycznej w Legnicy. Poziom artystyczny konkursu był bardzo wysoki. Jednak samo uczestnictwo w przeglądzie było już dla nas przyjemnością i kolejnym doświadczeniem.

Nasi uczniowie wspólnie przyznali, ze długo będą pamiętać udział w tym konkursie.

Przejazd busem ufundowało Stowarzyszenie A Tacy Sami oraz Rada Rodziców przy ZSiPO w Lubinie.

 

 

 

 

Ciekawa biologia 

 

„Czy można zobaczyć powietrze?". Takie pytania padały podczas spotkania doświadczalnego z Panem Rafałem Łęckim. Uczniowie podczas zajęć zagłębiali się w tajniki zarówno przyrody jak i biologii. Przeprowadzane doświadczenia, zadania do wykonania pozwoliły wyjaśnić wiele wątpliwości. Zainteresowaniem cieszyła się również druga lekcja pt. „Wyprawa do wnętrza Ziemi”. Poznaliśmy warstwową strukturę Ziemi, budowaliśmy jej model, „wywoływaliśmy” trzęsienie Ziemi. Zajęciom towarzyszyły śmiech i zdziwienie, ochy i achy. W skrócie... zajęcia niesamowicie ciekawe!! Już nie możemy doczekać się kolejnych.

A.Karlak 

 

Konkurs międzyklasowy „Moja praca moją przyszłością”

 

Celem konkursu w klasach przysposabiających do pracy było utrwalenie wiadomości na temat zawodów oraz przygotowanie do przyszłej pracy. Uczniowie przygotowywali się praktycznie do wykonywania różnych czynności pracowniczych. W formie zabawy tworzyli kreacje modowe, opatrywali rany, sprawdzali umiejętności kelnera, kucharza. Utrwalone umiejętności i wiadomości z pewnością będą podstawą, aby kształtować własną osobowość oraz podnosić własne walory i pewność siebie.

Konkurs przygotowały: E. Waszewska, A. Karlak, E. Rękawiczna i G. Czwaczka.


 

 PODSUMOWANIE  


IX REGIONALNEGO TURNIEJU UNIHOKEJA

”Sprawni –Razem” LUBIN 2018

*

 

 

  Konkurs ph. "Z kulturą na co dzień"


W dniu 27 lutego 2018 r. w naszej szkole odbył się I etap konkursu dla klas 4,5,6,7 szkoły podstawowej ph.”Z kulturą na co dzień”. Celem konkursu było wyłonienie uczniów o najlepszych postawach z kultury osobistej. Zadania konkursowe bazowały na znajomości wiedzy i umiejętności kulturalnego współżycia z ludźmi, stosowania zwrotów grzecznościowych, właściwego zachowania się w szkole i poza nią, dbania o swój wygląd zewnętrzny odpowiedni do danych okoliczności. Konkurs przebiegał w trzech częściach, ostatnia część wyłoniła zwycięzców, którzy otrzymali tytuł

”Człowiek kultury - luty 2018”:

I miejsce zajęła uczennica klasy siódmej – Joanna Tokarska, II miejsce zajął Adam Pażuch również uczeń klasy siódmej, III miejsce - Gabriel Kocyk z klasy szóstej.

Zwycięzcy konkursu otrzymali dyplomy, pamiątkowe medale oraz nagrody rzeczowe. Wszystkim uczestnikom zmagań wręczono zeszyty z Kodeksem Dobrego Zachowania, w których będą zamieszczane pochwały mobilizujące uczniów do poprawy zachowania. Zadania konkursowe były oceniane przez niezależne jury składające się z: wicedyrektora szkoły, pedagoga szkolnego, przewodniczącej Koła TPD przy ZSiPO w Lubinie, członka Rady Rodziców ZSiPO w Lubinie oraz przedstawiciela rodziców z w/w klas. Obserwatorami zmagań byli rodzice uczniów z klas 4,5,6,7 szkoły podstawowej.

Konkurs był zorganizowany przez wychowawców klas 4,5,6,7 szkoły podstawowej p. Katarzynę Jania i p. Katarzynę Pietruszko w ramach działań wychowawczych utrwalających właściwe wzorce zachowania.

  

 

 

 

 

Dobre uczynki z okazji DNIA MYŚLI BRATERSKIEJ

Harcerze i zuchy z hufca Lubin dnia 24.02.br. o godz. 10.00 na lubińskim rynku świętowały DMB 2018. Mróz nie przeszkodził harcerzom z „Piastowskich Orłów” w wykonaniu pierwszego zadania, jakim było wykonanie kilku dobrych uczynków dla napotkanych w okolicach centrum miasta osób. Udaliśmy się do Lubińskiego Hospicjum. Tutaj spędziliśmy miłe i wzruszające chwile podczas wypitej kawy i herbaty, odbył się również spacer po holu i oglądanie rybek w akwarium. Na życzenie harcerze odśpiewali również „Szara lilijkę i „Barkę”. Dziękujemy przemiłej służbie zdrowia i pomocom za miłe przyjęcie na oddziale. O godz. 11.00 wszyscy spotkali się ponownie w Galerii Zamkowej na wspólnym świeczowisku i śpiewankach. Zuchy i harcerzy odwiedził Pan Tomasz Górzyński – Przewodniczący Rady Przyjaciół Harcerstwa w Lubinie i przekazał serdeczne życzenia z okazji skautowego święta. Urozmaiceniem spotkania była gorąca herbata, ciasto upieczone przez każdą drużynę oraz „foto-budka. Podczas uroczystości każdy patrol przedstawiał wyniki swojej pracy na rzecz innych podczas krótkiego zwiadu terenowego oraz zaprezentowały, wcześniej przygotowaną na ten dzień, piosenkę o tematyce przyjaźni. Okazało się, że wykonać dobry uczynek wcale nie jest trudno, a poprawia to humor zarówno pomagającym jak i „pomaganym”.

Na zakończenie wszyscy zawiązali wspólny krąg i przekazali sobie „iskierkę przyjaźni”.

.               A. Karlak

 

 

Walentynkowe serca w świetlicy

 

14.02.2018 świętowaliśmy Dzień Zakochanych, święto miłości, przyjaźni i życzliwości. Uczniowie dowiedzieli się skąd pochodzi to święto, co jest jego symbolem, co oznacza imię, od którego pochodzi ten zwyczaj. Wspólnie dyskutowaliśmy nad tym, jak można to święto obchodzić i czym można obdarować drugą osobę. Tego dnia odbyły się także walentynkowe zabawy muzyczno-ruchowe, słuchanie piosenek o miłości, dekorowanie ciastek oraz poczta walentynkowa. Uczniowie pod czujnym okiem wychowawców, przez kilka dni przygotowywali również kolorowe kartki i laurki, które oglądać można było w holu naszej szkoły.

Daria Konopińska

 

"Miłość rośnie wokół nas..."

 

14 lutego obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Świętego Walentego. Uczniowie z wielkim entuzjazmem zaangażowali się w przygotowanie ślicznych walentynkowych kartek z życzeniami i wierszykami. Większość prac można było podziwiać na szkolnej wystawie. Tego dnia wysłuchaliśmy nie tylko tematycznej audycji radiowej przygotowanej przez uczniów naszej szkoły, ale także walentynkowych wyznań przekazywanych przez szkolną pocztę. Z pewnością tego dnia, udzielił nam się romantyczny nastrój i serce każdego z nas chociaż przez chwilę zabiło troszkę mocniej.

Opiekunowie SU oraz

Daria Konopińska

 i Anna Smolarek

  

 

"Prosto w serce" 

walentynkowy bal karnawałowy


07 lutego cała społeczność szkolna pożegnała czas karnawału ogólnoszkolną imprezą pełną pozytywnych emocji i niezapomnianych wrażeń - odbył się walentynkowy bal karnawałowy ph. "Prosto w serce". Uczniowie we wspaniałych strojach bawili się przy dźwiękach swoich ulubionych utworów muzycznych. Niezaprzeczalną gwiazdą programu rozrywkowego był charytatywny występ lubińskiego zespołu FOR FAME. Uczniowie byli zachwyceni koncertową niespodzianką. Charyzmatyczny wokalista zespołu - p. Michał Woliński - porwał do wspólnej zabawy wszystkich rozentuzjazmowanych uczestników. Nie zabrakło również ciekawych konkursów i upominków dla rewelacyjnie bawiących się uczniów. Słodkie niespodzianki oraz nagrody zostały zakupione dzięki wsparciu "A Tacy Sami" Stowarzyszenia przy ZSiPO w Lubinie oraz anonimowego darczyńcy. Oczywiście wybrano również królewską parę balową - Annę Michalską i Filipa Sempika, którym gratulujemy!

Gorąco dziękujemy WSZYSTIM OSOBOM, które swoim zaangażowaniem i pomocą umożliwiły zorganizowanie tego wydarzenia!

koordynator 

Anna Smolarek

 

 


„SPOTKANIE Z IDOLEM Metraco Zagłębie Lubin

 

Dnia 06.02.2018 r. w ZSiPO w Lubinie odbyło się spotkanie z zawodniczkami piłki ręcznej PGNiG Superligi Metraco Zagłębie Lubin ph. „SPOTKANIE Z IDOLEM Metraco Zagłębie Lubin

Gościliśmy:

p. Małgorzatę Buklarewicz - rozgrywająca Metraco Zagłębie Lubin

p. Monikę Maliczkiewicz - bramkarka Metraco Zagłębie Lubin

p. Monikę Wąż - bramkarka Metraco Zagłębie Lubin

Spotkanie miało na celu propagowanie piłki ręcznej oraz rozwijanie zainteresowań sportowych wśród osób niepełnosprawnych. Wzięła w nim udział cała społeczność szkolna. Impreza składała się z dwóch części: teoretycznej i praktycznej. Najpierw poznaliśmy historię piłki ręcznej, osiągnięcia Metraco Zagłębie Lubin i sylwetki zaproszonych gości. Następnie odbyła się uczniowska konferencja prasowa z nagrodami od sponsorów - MKS Zagłębie Lubin, RCS w Lubinie, Pro- Aktiv Fitness Klub w Lubinie. Część druga to praktyczne działanie na parkiecie Sali sportowej ZSiPO, rozgrzewka i mecz piłki ręcznej uczniów i zawodniczek Metraco Zagłębie Lubin.

Impreza cieszyła się dużym zainteresowaniem i zaangażowaniem uczniów.

 Katarzyna Pietruszko i Katarzyna Jania – nauczyciele ZSiPO w Lubinie

 

  

  

Bezpieczne ferie

 

Zbliżają się ferie zimowe. Wszyscy się cieszymy, bo jest to czas wolny od zajęć szkolnych, czas swobody i radości. Jednak nie możemy zapominać o naszym bezpieczeństwie. Dlatego dnia 12 stycznia 2018 roku przygotowaliśmy apel na temat zachowania bezpieczeństwa podczas ferii.

W początkowej części apelu uczniowie klas 4,5,6 7 szkoły podstawowej wprowadzili nas w tematykę bezpieczeństwa, przedstawiając wiersze na temat przyczyn wypadków drogowych. Oczywiście niezbędna była również wiedza na temat znaków drogowych i bezpiecznego poruszania się. Wizytę złożyła nam również funkcjonariuszka Policji, która omawiała zasady powyższe zasady oraz reguły zachowania bezpieczeństwa osobistego w związku z przygotowaniem dzieci i młodzieży do czasu wolnego jakim są ferie zimowe. Podsumowaniem apelu był „Kodeks postępowania w czasie ferii zimowych”, który zawierał wszystko co uczeń podczas ferii powinien zapamiętać. Apel przygotowały: E. Jagielska, A. Karlak i A. Wrzesińska życząc wszystkim miłych, udanych, a przede wszystkim bezpiecznych ferii.

  

 

 

 

Nasza zima biała

 

19 grudnia 2017 r na terenie Ośrodka Opiekuńczo – Rehabilitacyjnego w Lubinie uczniowie Zespołu Szkół i Placówek Oświatowych objęci nauczaniem indywidualnym, nauczyciele, dzieci i terapeuci         z grupy III uczestniczyli w imprezie integracyjnej zatytułowanej: ”Przyszła zima biała”. Podczas spotkania dzieci z pomocą nauczycieli : grały na instrumentach perkusyjnych, poszukiwały Pani Zimy podążając za śladami jej stóp, wykonywały zimowy krajobraz z wyciętych elementów, formowały świąteczne ozdoby z masy porcelanowej, odczuwały chłód zimy poruszając folią aluminiową. Uczestnicy zajęć poprzez udział w spotkaniu mieli okazję do nauki i zabawy.

 

Alicja Ryśkiewicz, Joanna Pudlak

 

 

 

  Wigilię zacząć czas!

 

 

Tradycją w naszej szkole jest coroczne spotkanie wigilijne , na które czekamy i przygotowujemy się od dłuższego czasu. Takie spotkanie odbyło się 14 grudnia 2017 roku. Dla naszych uczniów, rodziców, pracowników szkoły są to wyjątkowe chwile , które pozwalają głębiej poczuć ducha wspólnoty , jedności i więzi, która nierozerwalnie nas połączyła. Razem uczymy się, pracujemy , cieszymy się drobnymi radościami i wspieramy, kiedy mamy gorsze dni. Bardzo cieszyliśmy  się z obecności zaproszonych gości, których nazywamy naszymi Przyjaciółmi. Jak zawsze był z nami Ksiądz Biskup Marek Mendyk, ksiądz Jarosław Kowalczyk- dyrektor wydziału katechetycznego Legnickiej Kurii Biskupiej, księża lubińskich parafii, przedstawiciele władz samorządowych naszego miasta, rodzice. Uczniowie przygotowali piękne wykonanie kolęd i pastorałek, Po występach był czas na wspólną modlitwę, kolędowanie, dzielenie się opłatkiem i składanie życzeń." Razem przytulmy się do Boga, który staje się bliskim, zatrzymajmy się, by spojrzeć na żłóbek, wyobraźmy sobie narodziny Jezusa: światłość i pokój, najwyższe ubóstwo i odrzucenie. Pozwólmy, by dotknęła nas czułość, która zbawia. Wejdźmy w prawdziwe Boże Narodzenie" - takie przesłanie towarzyszyło nam podczas tych wzruszających chwil i które potem  zanieśliśmy do naszych domów.                                                                          

  Edyta Kret  

 

 

 Podsumowanie akcji "Góra Grosza" 

 

Zakończyliśmy już akcję „GÓRA GROSZA”. Stało się tradycją naszej szkoły, że od kilku lat przełom listopada i grudnia jest dla nas czasem niezwykłym, gdyż bierzemy udział  w ogólnopolskiej akcji Góra Grosza organizowanej przez Towarzystwo Nasz Dom. Cel Góry Grosza pozostaje od lat niezmienny – pomoc dzieciom, które z różnych przyczyn nie mogą wychowywać się we własnym domu rodzinnym. Każdy przynosił  tyle, ile mógł. Te uczniowskie decyzje o wrzuceniu drobnej monety były ważną lekcją empatii i otwartości na pomoc drugiej osobie. Pokazały,  że widząc słuszny cel potrafimy się zjednoczyć i wiele zdziałać. W tym roku zarówno uczniowie  jak i rodzice oraz pracownicy naszej szkoły wsparli akcję bardzo hojnie. Zebrane pieniądze uczniowie wraz z  opiekunem  Samorządu Uczniowskiego  posegregowali według nominałów i przeliczyli. Była to trudna i żmudna praca, ale sprawiła wiele zadowolenia i satysfakcji. Zebrano 12390 monet, co dało w przeliczeniu  289,40 zł. Wszystkim uczniom, rodzicom oraz pracownikom  szkoły  zaangażowanym w akcję  składamy serdeczne  podziękowania, jesteśmy bardzo dumni z tak wielkiego odzewu z Waszej strony. Jeszcze raz baaaardzo dziękujemy:)))

Maria Racka- Witiak

 IV Barbórkowy Turniej Bocci

z okazji Międzynarodowego  Dnia Osób Niepełnosprawnych

 

 

Dnia 12 grudnia 2017 roku po raz czwarty miłośnicy i zawodnicy paraolimpijskiej dyscypliny BOCCIA spotkali się, aby popularyzować dyscyplinę oraz kształtować swoje umiejętności. Na terenie szkoły pojawiły się drużyny z warsztatów terapii zajęciowej „Kameleon, „Akademia życia”, Fundacji „Przytulisko”, Stowarzyszenia „A Tacy Sami” oraz drużyna gospodarzy ZSIPO. Realizacja turnieju była możliwa dzięki dofinansowaniu i wsparciu: Zagłębia Lubin S.A., Komendy Hufca ZHP w Lubinie, Stowarzyszenia „A Tacy Sami”. Zawodnicy otrzymali gadżety Zagłębia, medale i puchary oraz słodycze i poczęstunek.

SERDECZNIE DZIĘKUJEMY

 

Turniej sędziowali  Radosław Kobyłecki i Aldona Karlak.

Przedstawiamy wyniki turnieju:

  1. „KAMELEONKI” – WTZ „Kameleon”
  2. „A TACY SAMI”- Stowarzyszenie ATS
  3. „ORLĘTA”- ZSIPO

Serdecznie gratulujemy zawodnikom i opiekunom.

A.. Karlak, R.Kobyłecki ,A.Smolarek ,Ł Nowicki

 

 

 

"Mikołajkowy Koncert Kolęd i Pastorałek"

 

W dniu 6 grudnia o godz. 8.45 w Zespole Szkół i Placówek Oświatowych w Lubinie odbył się "Mikołajkowy Koncert Kolęd i Pastorałek", w którym zaprezentowali się uczniowie naszej szkoły oraz wolontariusze z II Liceum Ogólnokształcącego  w Lubinie w ramach Projektu Spotkań wolontaryjno- integracyjnych” Spotkajmy się razem", którego autorką jest p. Agnieszka Zych Czernek. W oczekiwaniu na Św. Mikołaja mogliśmy zobaczyć i usłyszeć takie utwory jak: " 7 reniferów" - w wykonaniu " Świetlików" z opiekunem p. D. Konopińską, Utwór  " Aniołki i choinka" zaprezentowali -ucziowie p. L. Fuczek i p. M. Kamionki." Idą Święta" wykonali uczniowie  p. E. Waszewskiej i p. E. Rękawicznej. Utwór  " Światłość" wybrzmiał w  prezentacji  dzieci  przygotowanych  przez p. G. Czwaczkę ,p. I. Trzcińską, p. I. Światek oraz p. Ł. Nowickiego. Nie zabrakło góralskich rytmów w  „Pastorałce od serca do ucha" wykonanej przez uczniów z klas młodszych, których opiekunem była  p. E. Kret " Szczęśliwych tylko dni"  życzyli nam uczniowie klas starszych     z opiekunem p. G. Łępicką. W atmosferę świąt wprowadziła nas A. Kowalczyk utworem pt: "Od nieba do nieba". Na dzwonkach wygrały kolędę dzieci p. A. Karlak. Po zakończonych występach przybył oczekiwany Św. Mikołaj wręczając uczestnikom słodkie upominki. Dziękujemy  sponsorom:  Dyrekcji naszej szkoły, Szkolnemu Kołu TPD,  Stowarzyszeniu " A Tacy Sami" i wszystkim, którzy pomogli w przygotowaniu tej imprezy.

D. Irzyk, G. Łępicka

 

Podziękowania dla odkrywcy polskiej miedzi

 

Zgodnie z coroczną tradycją 04 grudnia pod pomnikiem Jana Wyżykowskiego w Lubinie składane są kwiaty i wiązanki. Hołd odkrywcy złóż miedzi w Zagłębiu Miedziowym niosą liczne delegacje zakładów pracy, szkół, organizacji pozarządowych i samorządów. Szacunek i podziękowanie  wyrazili również przedstawiciele społeczności uczniowskiej  naszej szkoły wraz z panią Danutą Wantułą – dyrektorem szkoły i panią Marią Racką – Witiak – opekunem Samorządu Szkolnego.

 

 

  

 


PODSUMOWANIE

XIV OGÓLNOPOLSKIE  MISTRZOSTWA W KRĘGLARSTWIE

„SPRAWNI – RAZEM”

Lubin 2017

  

    


ANDRZEJKI - 2017

  

Andrzejki – ten magiczny wieczór zebrał uczniów klas IV-VII szkoły podstawowej, II gimnazjum i I – III szkoły zawodowej na tradycyjnej zabawie zorganizowanej 24.11.2017r. przez Samorząd Uczniowski.
Wiele śmiechu i radości dostarczały uczniom przepowiednie. Katalog wróżb był obszerny i bogaty, a każdy pragnął wywróżyć sobie coś wyjątkowego.  Wszyscy gorączkowo czekali na to, by dowiedzieć się, kto jako pierwszy z klasy zmieni stan cywilny, będzie bogaty i komu w życiu się powiedzie. 
Ulubiona muzyka uczniów, nad którą czuwała Pani Dorota Irzyk, sprawiła, że wszyscy poczuli tę niezwykłą atmosferę i cudownie się bawili. Zabawy i wróżby przygotowały panie: Joanna Wolicka i Maria Racka.

M. Racka – Witiak

  

 

 

 

WSZYSCY KOCHAJĄ MISIE! J


24 listopada w naszej świetlicy obchodziliśmy  Święto Pluszowego Misia. Z tej okazji uczniowie mieli możliwość wziąć udział w zabawach związanych z tym przemiłym świętem. Wykonywaliśmy „Portret Misia”, malowaliśmy miodem jadalne obrazy podczas zajęć  sensoplastycznych, odgadywaliśmy zagadki muzyczne dotyczące  znanych  misiowych bajek. Bawiliśmy się też przy piosenkach i zabawach ruchowych oraz czytaliśmy fragmenty bajki o ulubionym misiu wszystkich dzieci, czyli Kubusiu Puchatku.  Uczniowie bardzo chętnie włączali się do obchodów tego dnia.

Wychowawcy świetlicy

 

 

  


MIEJ ŻYCZLIWOŚĆ W SWEJ NATURZE BO ŻYCZLIWI ŻYJĄ DŁUŻEJ

 

21 listopada to Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień. Jest to dzień dobrych uczynków, miłego słowa tolerancji, pozytywnych emocji i  przede wszystkim wezwanie do pokoju. W tym dniu cała społeczność szkolna okazywała innym bezinteresowną życzliwość, bo w każdym z nas jest dobro. Celem imprezy było uświadomienie członkom społeczności szkolnej, że zawsze należy być wobec siebie miłym, uprzejmym i życzliwym. Przekazano uczniom informacje dotyczących właściwego zachowania się w różnych sytuacjach, doskonalono umiejętność wykorzystywanie zasad, na których powinna opierać się przyjaźń, integracja i wdrażanie uczniów do kulturalnej współpracy oraz zabawy. Dzień Życzliwości był poprzedzony wyborem Klasowego Króla lub Królowej Życzliwości. Poprzez głosowanie zostali wybrani:

Julia Bogusiewicz

Gabriel Kocyk

Joanna Tokarska

Wiktoria Ozarczuk

Rafał Szostek

Sylwester Bijak

Jakub Sokołowski

Dominika Olczyk

Dawid Sławski

Magdalena Mazurek

Zając Konrad

Damian Snopkiewicz

Łukasz Motyl

Marcel Sarafin

Roksana Sołtysiak

Mateusz Pitaś

 

Uczniowie podczas uroczystości wykonywali szereg zadań, mi.in: głowa dobrych myśli, serce otwarte dla wszystkich, poczta życzliwości, uśmiechnij się. Na zakończenie uroczystości królowie życzliwości wykonali łańcuch z serc z życzliwymi cytatami, który zawiśnie w holu szkolnym na choinkach w okresie świątecznym. Organizatorkami uroczystości były: Ewa Jagielska i Aldona Karlak.

 

Pamiętajmy jak ważne są  pozdrowienia, drobne gesty, podanie ręki  potrzebującemu, uśmiech do nieznajomych ludzi, których mijamy. 
Bycie miłym i  
życzliwym nie jest trudne,  

a uszczęśliwia.

 A.Karlak, E. Jagielska

 

 

 

 

 

Podsumowanie

XV DOLNOŚLĄSKIE  MISTRZOSTWA  W KRĘGLARSTWIE

„SPRAWNI - RAZEM”

LUBIN 2017


  

 

 

 

 

 

 

   

 

Narodowe Święto Niepodległości
 
10 listopada br. Zespół Szkół i Placówek Oświatowych kolejny raz rozpromienił się biało-czerwonymi barwami z okazji Narodowego Święta Niepodległości. W tym roku wszystkich wzruszyły pantomima, taniec z flagą oraz wiersze i pieśni o tematyce patriotycznej. Uczniowie mogli przypomnieć sobie historię odzyskania wolności przez naszą Ojczyznę w prezentacji multimedialnej, a wiedzę o Polsce sprawdzono w konkursie zagadek z nagrodami.
Jak słusznie zauważyła Pani Dyrektor Wantuła, podczas uroczystości, w przygotowaniach do uroczystej akademii wzięła udział niemalże cała społeczność uczniowska, ponieważ patriotyzm jest bliski sercu każdego z nas. 
Serdeczne podziękowania dla nauczycieli, którzy włączyli się w organizację tej wspaniałej uroczystości: Edycie Kret, Gabrieli Klimas, Aldonie Karlak, Iwonie Świątek, Darii Konopińskiej, Annie Smolarek, Radosławowi Kobyłeckiemu, Agnieszce Maszudzińskiej.
Koordynator: Łukasz Nowicki

  

 

  

Lubimy być bezpieczni"

 

Dnia 10 listopada uczniowie klas Szkoły Przysposabiającej do Pracy uczestniczyli w konkursie międzyklasowym pt. "Lubimy być bezpieczni". Celem konkursu było utrwalenie wiedzy dotyczącej znajomości bezpiecznych zachowań w czasie pobytu w szkole, domu, na ulicy. Uczniowie rozwiązywali szereg zadań, m.in.zagadki na temat bezpieczeństwa, układali puzzle obrazkowe, zadania: prawda-fałsz, pytania dotyczące numerów alarmowych, zadania związane ze znajomością znaków drogowych. Wszystko przeplatane było zabawami integracyjnymi i piosenkami. Konkurs przygotowały i czuwały nad całością:  Elżbieta Rękawiczna, Ewa Waszewska, Grażyna Czwaczka i Aldona Karlak

 

  

  

 

Wycieczka do Fabryki Szklanych Ozdób Choinkowych w Złotoryi

 

W dniu 09 listopada uczniowie ZSiPO wraz z wychowawczyniami wybrali się na wycieczkę do Fabryki Szklanych Ozdób Choinkowych w Złotoryi. Wycieczka miała na celu zwiedzanie fabryki, w której produkcja odbywa się ręcznie, a także zapoznanie z procesem powstawania ozdób choinkowych. Zwiedzanie obejmowało cały proces wytwórczy, od szklanej rurki do gotowego produktu jaki możemy spotkać na sklepowych półkach. Przechodząc przez kolejne działy fabryki poznaliśmy tajniki oraz etapy powstawania bombek.  Jednym z etapów  zwiedzania była sala, w której pracownik fabryki nad palnikiem ogniowym, rozgrzewał szkło, a następnie wydmuchiwał bańki. Kolejny etap w powstawaniu bombek to ich srebrzenie. Do każdej bombki wstrzykuje się mieszankę azotanu srebra, amoniaku i kwasu, a następnie potrząsa się, dzięki czemu bańki uzyskują piękny, srebrzysty połysk. Taki wytwór trafia do farbiarni, gdzie nadaje się im przeróżne kolory. Następnie wędrują do suszarni, a stamtąd do osoby, która zajmuje się przycinaniem i kapslowaniem. Pozostawia się dłuższą końcówkę, jeżeli bombki mają być ręcznie zdobione. W „lakierni” podpatrywaliśmy jak kulki nabierają pięknych barw, a w dziale „dekoracja” przyjrzeliśmy się jak nanosi się na bombki dekoracyjne wzory, które nabierają wyjątkowego i unikalnego wyglądu. Mieliśmy także okazję obejrzeć różnorodne ozdoby choinkowe. Były to ręczne arcydzieła! Następnie uczniowie brali udział w  warsztatach plastycznych,  dzięki którym mogli własnoręcznie, według własnego pomysłu ozdobić bombkę choinkową. Na zakończenie wycieczki wszystkie dzieci otrzymały bombki choinkowe które wcześniej sami ozdabiali.

Organizatorem wycieczki była Pani Iwona Trzcińska

 

                                                                     


„Konkurs wiedzy o Polsce”

Jakie zwierzę jest symbolem Białowieskiego Parku Narodowego? Co wydobywa się w kopalni w Wieliczce? Z iloma państwami sąsiaduje Polska? Z czego słynie Toruń? Z takimi i innymi pytaniami musieli zmierzyć się uczniowie klas: 2 Gim. i 7 SP biorący udział w międzyklasowym konkursie geograficznym wiedzy o Polsce. Pomysł zorganizowania konkursu zrodził się spontanicznie podczas lekcji geografii i wzbudził nutkę zdrowej rywalizacji wśród uczniów. Umożliwił wykazanie się wiedzą geograficzną i przyrodniczą, przyczynił się do utrwalenia poznanych wiadomości oraz możliwości zdobycia sukcesu. Klasy zdobyły w konkursie identyczną ilość punktów co uplasowało ich na równorzędnych pozycjach. Uczniowie za udział w konkursie otrzymali pamiątkowe dyplomy i słodkie upominki.

Daria Konopińska

  

 

 

 

 

  

Pamiętamy o zapomnianych

26.10.2017r. uczniowie naszej szkoły w ramach  akcji sprzątania opuszczonych grobów, zorganizowanej przez Stowarzyszenie Dominik i Starostwo Powiatowe w Lubinie po raz kolejny  porządkowali zapomniane oraz zaniedbane mogiły, usuwali nadmiar liści wokół nich, na koniec zapalili znicze i pomodlili się za dusze zmarłych.

Opiekunowie SU:  p. Maria Racka, p. Edyta Kret

                                                                                                

  

  

  

„Karpigrafia. Miedziane i dolnośląskie impresje”


Dnia 25.10.2017 uczniowie z klasy 2 Gimnazjum mieli okazję obejrzeć wystawę rysunku i malarstwa artysty od lat związanego z Zagłębiem Miedziowym, pana Krzysztofa Kułacza-Karpińskiego, która zorganizowana została w Galerii Zamkowej w Lubinie. Prace przedstawiają charakterystyczny pejzaż okolic Lubina, Legnicy czy Głogowa. Jego kompozycje w specyficzny sposób ukazują otaczającą nas, jako mieszkańców tego regionu, przestrzeń. Obrazy składają się z budowanych zdecydowaną kreską geometrycznych form uzupełnionych nowoczesnymi detalami typowymi dla górniczego przemysłu. Ciekawostką jest to, że wszystkie prace wykonane zostały na stole kreślarskim. Wystawa bardzo przypada do gustu naszym gimnazjalistom.

Daria Konopińska

  

 

 

  

 

 

 Wycieczka do Galerii Zamkowej


Dnia 24.10.2017 klasy 6-7f i 1pp2 wybrały się do Galerii Wzgórze Zamkowe na wystawę pt.: "Karpigrafia. Miedziane i dolnośląskie impresje" autorstwa Krzysztofa Kułacza-Karpińskiego.

Iwona Trzcińska, Grażyna Czwaczka  

 

 

 

 

 

„Niezwykle mokre zajęcia” i „Jak wędruje pokarm?”

 

W dniu 19 października odbyły się zajęcia doświadczalne z Panem Rafałem Łęckim pod tytułem „Niezwykle mokre zajęcia”. Uczestniczyli w nich uczniowie zespołów edukacyjnych.
Woda to substancja niezbędna do życia, stale obecna na co dzień. Podczas zajęć uczniowie poznawali i utrwalali właściwości wody oraz sposoby jej wykorzystania. Wykonali szereg doświadczeń, odpowiadali na pytania czy wodę można ścisnąć? Czy w powietrzu jest woda? Co pływa? Co tonie?
Pod koniec zbudowali z pomocą fontannę, która tryskała wodą i pozwoliła zrozumieć dlaczego kiedyś budowano wieże ciśnień.

Uczniowie klasy 7 szkoły podstawowej natomiast utrwalali wiedzę na temat układu pokarmowego. Sprawdzali co pomaga w drodze pokarmu, jak długie są jelita, jakie organy uczestniczą w trawieniu oraz jak i gdzie transportowane i wchłaniane są składniki pokarmowe. Były to bardzo ciekawe i wesołe zajęcia. Humorystycznie przeprowadzone doświadczenia powodują, że nauka nie musi być nudna i trudna.

                                                                                  Aldona Karlak

 


 

  

 

 

 

 "Witamy jesień i kolorowe liście"

 

W czwartek 19 października 2017r. w holu Ośrodka Opiekuńczo – Rehabilitacyjnego odbyła się impreza integracyjna dla uczniów naszej szkoły biorących udział w zajęciach rewalidacyjno – wychowawczych oraz podopiecznych grupy III Ośrodka. Na imprezie pt. „Witamy jesień i kolorowe liście” razem z dziećmi bawili się nauczyciele i terapeuci oraz opiekunowie Ośrodka. Uczestnicy zajęć pobudzali zmysły poprzez kontakt z materiałami naturalnymi - liście w różnych kolorach i wielkościach, o różnej fakturze; kształtowali umiejętność współżycia w grupie i wzajemnej współpracy. Dzieci przy pomocy wzroku, węchu i dotyku poznawały liście świeże oraz suszone – wyczuwały różnice między nimi; mieszały, chwytały, podrzucały i łapały liście. Z pomocą opiekunów wykonały jesienną wyklejankę, a także muzykowały do tematycznych piosenek. Podczas całej imprezy na ich buziach gościł szeroki uśmiech. Na koniec każde dziecko otrzymało pamiątkowy dyplom na znak aktywnego udziału w imprezie. Zajęcia zorganizowane były przez panie : Annę Przygodzką i Dorotę Irzyk.

Anna Przygodzka, Dorota Irzyk

 

 

 

Pierwszoklasiści naszej szkoły są  już pełnoprawnymi  uczniami!

  

Akademia z okazji DNIA EDUKACJI NARODOWEJ

oraz ŚLUBOWANIE UCZNIÓW KLAS PIERWSZYCH

 

Dnia  16.10.2017 r. odbyło się uroczyste „Pasowanie na ucznia”. To był wyjątkowy dzień! W części artystycznej, obok pierwszaków wystąpili również koledzy ze starszych klas. Pani dyrektor Danuta Wantuła w obecności rodziców, kolegów, nauczycieli i zaproszonych gości uroczyście pasowała dzieci z klas pierwszych na uczniów naszej szkoły. Po złożeniu ślubowania uczniowie otrzymali dyplomy oraz upominki od dyrektora szkoły, Rady Rodziców i kolegów ze klas starszych. Podczas uroczystości wszyscy obecni mieli okazję wysłuchać koncertu instrumentalnego przygotowanego przez uczniów Państwowej Szkoły Muzycznej Pierwszego Stopnia w Lubinie. Po tylu wrażeniach na uczniów czekała w klasie słodka niespodzianka.

Dzień Edukacji Narodowej to oczywiście najlepszy moment, by docenić codzienne zaangażowanie dyrekcji, nauczycieli i wszystkich pracowników szkoły. Uczniowie oraz Rada Rodziców podziękowali za trud i okazane serce symbolicznym kwiatkiem, laurką, wierszem i piosenką. Tego dnia nie brakowało pozytywnych emocji i atmosfery serdeczności. 

  

 

 

Odkrywamy  pasje rodziców

  

W dniu 16 października odbyły się warsztaty modelarskie przeprowadzone przez.…tatę Dawidka. Pan Andrzej pokazał wszystkim własnoręcznie wykonane modele : samochodów osobowych, ciężarowych, sprzętu wojskowego np. czołgów oraz innych pojazdów. Były to piękne, perfekcyjnie skonstruowane dzieła. Opowiedział też o swoim hobby i modelach jakie wykonał w latach młodzieńczych. Swą pasją podzielił się z dziećmi dając możliwość każdemu wykonania prac. Przygotował modele wydrukowane na bloku technicznym-domek z ogródkiem i kominem, zamek warowny, autobus, ciężarówka,  które pomógł dokładnie wyciąć oraz skleić.

Praca trudna, wymagała precyzji, ale  jej efekty przyniosły dzieciom wiele radości.

W dniu 30 października dzieci miały kolejną niespodziankę. Otóż przyszedł tatuś Wojtusia z wielkimi garnkami, warzywami i tajemniczymi przyprawami. Dzieci, pod  kierunkiem pana Andrzeja wykonywały różne zadania: krojenie warzyw, trudne ścieranie marchwi na tarce oraz przyglądały się sztuce kulinarnej. Poznały egzotyczne przyprawy oraz dwa dania wegetariańskie: hinduską halawę z kaszy manny i warzywa z ryżem. Na końcu sama przyjemność… degustowanie pyszności. Nie odbyło się bez dokładki.

Serdecznie dziękujemy rodzicom za zaangażowanie, pokazanie jak można ubarwić życie oddając się pasji.  Dołączamy się również do słów pani Cecylii Ahern „Dobrze jest znaleźć sobie hobby, które tak człowieka wciąga i sprawia, że z radością czeka się na kolejny tydzień, zamiast ponuro liczyć dni.”

Iwona Świątek

 

Harcerski Start

 

„Piastowskie Orły” w dniu 7 października 2017 roku odbyły wędrówkę do Koźlic aby rozpocząć harcerskie zmagania w nowym roku harcerskim. Pogoda nie była zbyt ładna, ale trud wędrówki zrekompensowało nam słoneczko, które na wejściu do lasu pojawiło się zza chmurJ.

Podczas startu wykonywaliśmy wiele zadań zarówno sportowych jak i intelektualnych. Poznaliśmy kilka nowych pląsów, zabaw i pograliśmy w piłkę. Zabawy z chustą Klanzy wzbudziły wiele emocji.

Otrzymaliśmy na start materiały plastyczne oraz piłkę. Zwieńczeniem wysiłku przejścia kilku kilometrów było zjedzenie pysznych kiełbasek z ogniska. Dziękujemy.

                                                                                                         

  A.Karlak, R.Kobyłecki

  

 

  

 

„Cztery Pory Roku”

 

W dniach 09 do 14 października 2017 roku uczniowie klasy przysposabiającej do pracy uczestniczyli w wycieczce do Załęcza Wielkiego”. Był to projekt finansowany przez PFRON i ZHP pt. „Cztery Pory Roku- ekologiczne zajęcia aktywizujące i rozwijające osoby niepełnosprawne”. Przez 7 dni uczniowie poszerzali swoją wiedzę z dziedziny przyrody. Rozwijali swoje zainteresowania, zmysł obserwacji, spostrzegali zjawiska, uczyli się i wyciągali różne wnioski. Obyły się m.in. zajęcia i warsztaty: choreograficzne, ekologiczne, muzyczne, artystyczne, orientacji w terenie, zajęcia z mapami, integracyjne, gry i zabawy sportowe, treningi umiejętności społecznych, olimpiada sportowa. Poznaliśmy ekosystemy lasu i rzeki. Młodzież była zakwaterowana w pobliżu Załęczańskiego Parku Krajobrazowego. Przebywaliśmy nad rzeką Wartą, gdzie pod okiem ekologów badaliśmy rzekę i mieszkające w niej organizmy. Zajęcia z sitami, lupami, naczyniami na bezkręgowce nie miały końca. Ponadto piękna jesień w pobliskiego lasu nauczyła nas jakie bogactwa daje jesień, uwrażliwiła zmysły na piękno przyrody. Ponieważ teren jest odwiedzany przez łódzkich artystów i malarzy, mieliśmy okazję uczestniczyć w wernisażu prac malarzy oraz w zajęciach plastycznych przez nich prowadzonych. Atrakcją wyjazdu była wycieczka do Łodzi. Przepiękny Ogród Botaniczny i Zoo zachwyciły nas swoim urokiem.

Zajęcia zakończyły się uroczystym spotkaniem uczestników, podczas którego wręczone zostały koszulki oraz plecaki z logo projektu. Szczęśliwi i bogaci o nowe doświadczenia rozjechaliśmy się bezpiecznie do domów.

 

                                                                                                                      Aldona Karlak

   

  

  

 

 POŻEGNANIE LATA – wycieczka do Nadleśnictwa Lubin

 

Uczniowie szkoły podstawowej klas 4,5,6,7  jak co roku pożegnali lato w plenerze. Dnia 26 września wspólnie  z wychowawcami K. Pietruszko i K. Jania wyjechali na wycieczkę do Dąbrowy Środkowej. Program wycieczki był ciekawy szczególnie dlatego, iż zakładał edukację ekologiczną przeprowadzoną przez leśniczych  z Nadleśnictwa Lubin.  Na miejscu przywitano nas bardzo serdecznie i na samym początku przeprowadzono pogadankę na temat zasad prawidłowego zachowania w lesie, następnie leśnicy oprowadzili grupę po szkółce leśnej , gdzie uczniowie poznawali różne gatunki drzew i krzewów. Las o tej porze roku obfitował  w grzyby, więc nie obyło się bez grzybobrania. Po wyczerpującym  spacerze po lesie udaliśmy się na posiłek. Leśnicy służyli nam pomocą przy rozpalaniu ogniska oraz wspólnie z uczniami uczestniczyli w terenowych grach zespołowych . Wycieczka okazała się strzałem w dziesiątkę.

 

Kierujemy serdeczne podziękowania do Nadleśnictwa Lubin

za współpracę na rzecz dzieci niepełnosprawnych.

                                                                             K. Pietruszko, K. Jania

 

 

„100 milionów drzew do 2017”

 

„100 milionów drzew do 2017” to hasło światowej kampanii na rzecz środowiska naturalnego. Postanowiliśmy choć w maleńkim procencie przyczynić się do zadrzewiania naszej planety zaczynając od swojego podwórka. Otóż uczniowie klas 4,5,6,7 szkoły podstawowej przy współpracy wychowawców p. Katarzyny Pietruszko i Katarzyny Jania na koniec września sadzili drzewka wokół szkoły. Nasz drzewostan wzbogacił się w brzozy, klony i modrzew. Wspólnie wykonywane prace pozwoliły nie tylko na kształtowanie prawidłowych postaw społecznych wśród uczniów, ale również przyczyniły się do zintegrowania zespołu.

 Gratulujemy pomysłu.

 K. Pietruszko, K. Jania

 

 

Dziewczęta pamiętały o chłopcach

  

Dnia 27 września klasa 7 szkoły podstawowej uroczyście obchodziła DZIEŃ CHŁOPAKA. Z tej okazji uczniowie wspólnie z wychowawcą p. Katarzyną Pietruszko przygotowali słodki poczęstunek. Nie zabrakło również ciepłych i zimnych napojów, które dziewczynki podawały chłopcom. Spotkanie odbywało się przy muzyce wybranej przez męską część grupy. Wspólne tańce okazały się szlagierem tego dnia. Dzięki miłej i rozluźnionej atmosferze ujawniły się w klasie nowe talenty artystyczne. Taniec, który nie był dotychczas mocną stroną chłopców okazał się przebojem spotkania.    

Wszystkim chłopcom naszej szkoły składamy najserdeczniejsze życzenia – dziewczęta z klasy 7.                 

  K. Pietruszko

  

  

Wierni kibice piłki ręcznej

 

Grupa uczniów naszej szkoły wspólnie z rodzicami i wychowawcami p. K. Pietruszko i p. K. Jania gościła w  Hali Sportowej RCS w Lubinie. Byliśmy na meczu, który określano w mediach jako szlagierowe spotkanie PGNiG Superligi Kobiet. Mecz zakończył się pewną wygraną miedziowych. Metraco Zagłębie Lubin pokonało mistrza Polski Vistal Gdynia 28:21Dnia 27 września ponownie wspieraliśmy piłkarki ręczne głośnymi oklaskami, tym razem na meczu reprezentacji Polski, która wygrała ogromną przewagą z Włochami. „Biało-czerwone” w hali Regionalnego Centrum Sportowego rozpoczęły zwycięstwem eliminacje do EHF EURO 2018Celem spotkań było propagowanie piłki ręcznej, rozwijanie zainteresowań sportowych oraz kształtowanie prawidłowych postaw społecznych wśród uczniów. Rodzice byli zachwyceni wspólnym kibicowaniem, które wyzwalało wielkie emocje.

Dziękujemy władzom ZPRP z siedzibą w Warszawie oraz zarządowi Zagłębia Lubin za umożliwienie bezpłatnego udziału w w/w spotkaniach.

 K. Pietruszko

  

   

 

Witaj szkoło !

 

W dniu 04 września br. o godz. 9.00 Rok Szkolny 2017/2018 rozpoczął się uroczystą akademią. Tłumnie zgromadzeni uczniowie wraz z rodzicami zostali przywitani przez Panią Danutę Wantułę Dyrektora naszej szkoły. Szczególnie serdecznie witani byli nowi uczniowie naszej społeczności. Po wysłuchaniu wierszy i piosenek w wykonaniu uczniów-artystów oraz informacji organizacyjnych wszyscy udali się do klas na spotkania z wychowawcami, by dowiedzieć się więcej jak będzie wyglądał kolejny, rozpoczynający się właśnie rok szkolny. Koordynatorem uroczystości tradycyjnie już była Pani Maria Racka-Witiak.

 

Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2017/2018

 

 

Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2017/2018

odbędzie się 04 września  ( poniedziałek) o godzinie 9.00. Serdecznie zapraszamy!


  

 

Bardzo dobra wiadomość u progu nowego roku szkolnego!

Informacja o wynikach egzaminu sprawdzającego kwalifikacje w zawodzie kucharz absolwentów ZSiPO w Lubinie przeprowadzonego w sesji letniejBardzo dobrą wiadomością rozpoczynamy nowy rok szkolny. Wszyscy absolwenci naszej szkoły zawodowej, którzy przystąpili do egzaminu sprawdzającego kwalifikacje w zawodzie kucharz,  zdali go bardzo dobrze !

Średnie wyniki to: w części pisemnej -  84%, w części praktycznej -  83%. Najwięcej punktów zdobyła Marcela Widulińska  - aż  89% !  Efekty te plasują naszych absolwentów w czołówce  wśród  wszystkich zdających  nie tylko w powiecie lubińskim ale i  województwie dolnośląskim.     

Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów !