Get Adobe Flash player

2018/2019


AKTUALNOŚCI


rok szkolny 2018/2019

 
    
 
 

Uroczyste zakończenie roku szkolnego 2018/2019

 

W środę 19 czerwca 2019 roku odbyła się uroczystość zakończenia roku szkolnego 2018/2019 . Uczestnikami spotkania byli: rodzice, nauczyciele, pracownicy szkoły, goście i uczniowie. Jak co roku w tym dniu nie zabrakło gratulacji, uśmiechów, kwiatów i miłych słów. Z wielkim żalem żegnano pracowników odchodzących na emeryturę i uczniów kończących szkołę. Niech czas wakacji obfituje w wiele wspaniałych przygód i niech nikt nie zapomni o przestrzeganiu bezpieczeństwa podczas letnich dni.

 
^^^^^^^^
 
 Zakończenie roku szkolnego 2018/2019  odbędzie się w dniu 19.06.2019 r. (środa) o godzinie 9.00 w sali gimnastycznej. Serdecznie zapraszamy.
 
 
^^^^^^^^
    
 

"Bezpiecznie zawsze i wszędzie"

 

Dnia 17 czerwca 2019 r. odbyła się szkolna impreza ph. „ Bezpiecznie zawsze i wszędzie”.  Celem spotkania uczniów szkoły podstawowej , gimnazjum i szkoły zawodowej było: przedstawienie wiadomości o zasadach bezpieczeństwa w czasie wakacji ze szczególnym uwzględnieniem racjonalnego zachowania się w kontaktach z nieznajomymi osobami. Podczas spotkania utrwalono również informacje o prawidłowym korzystaniu z Internetu oraz przedstawiono propozycję imprez rekreacyjnych i sportowych organizowanych w Lubinie w okresie wakacji. Impreza rozpoczęła się projekcją multimedialną dotyczącą prawidłowego postępowania w sytuacjach zagrażających życiu oraz ich  przeciwdziałaniu. Następnie uczniowie wysłuchali prezentacji przedstawiającej ważne zasady bezpiecznego zachowania w czasie wakacji . Porady zostały omówione a każdy uczestnik otrzymał broszurę ph. „ 10 cennych rad i uwag jak bezpiecznie spędzić wakacje”. ŻYCZYMY WSZYSTKIM UCZNIOM, ABY WAKACJE BYŁY AKTYWNE, CIEKAWE A PRZEDE WSZYSTKIM BEZPIECZNE.

Katarzyna Jania, Katarzyna Pietruszko

 

                       GALA OLIMPIJCZYKÓW - WROCŁAW 2019

Dnia 14 czerwca 2019 r. uczniowie naszej szkoły Weronika Formago i Dawid Kwiatkowski mieli zaszczyt uczestniczyć w GALI OLIMPIJCZYKÓW 2019 we Wrocławiu zorganizowanej przez Dolnośląskie Kuratorium Oświaty . Na uroczystości wyróżniono uczniów, którzy zajęli mistrzowskie miejsca w olimpiadach przedmiotowych i zawodach sportowych. Wyróżnieni z naszej szkoły uczniowie zajęli I, II miejsca drużynowo i I, III miejsca indywidualnie w kręglarstwie klasycznym i bowlingu w XV Ogólnopolskich Mistrzostwach w Kręglarstwie „Sprawni-Razem” Lubin 2018. Systematyczna i aktywna praca na treningach pod kierunkiem nauczycieli ZSiPO w Lubinie Pani Katarzyny Jania i Pani Katarzyny Pietruszko przyczyniła się do tak znaczącego sukcesu. Nad całością czuwała i wspierała nas Pani Danuta Wantuła dyrektor ZSiPO w Lubinie. Uczniom wybitnych osiągnięć sportowych a nauczycielom ZSiPO w Lubinie znaczących sukcesów edukacyjnych gratulowali: Dolnośląski Kurator Oświaty Pan Roman Kowalczyk oraz zaproszony na Galę Wicestarosta Powiatu Lubińskiego Pan Władysław Siwak.

                                                                                                                                                   Katarzyna Jania, Katarzyna Pietruszko


          "Wesoło i bezpiecznie"                                          

Wesoło i bezpiecznie, tak właśnie było na warsztatach, które odbyły się w naszej szkole w dniu 13.06. 2019r. Warsztaty przeznaczone były dla uczniów SPU oraz SPP. Podczas tego spotkania nauczyciele prowadzący przypomnieli wszystkim zebranym wychowankom jak wesoło i bezpiecznie spędzić wakacje. Wakacje to czas dobrego humoru, zabawy i odpoczynku. Dlatego też w czasie warsztatów nie zabrakło zabaw ze spadochronem, chustą animacyjną oraz z BUM BUM
RURKAMI. Uczniowie doskonale się bawili improwizując łowienie ryb, taniec piracki czy też zabawę na karuzeli. Przy góralskich melodiach z wykorzystaniem BUM BUM RUREK, uczniowie wykonali układ taneczny "W murowanej piwnicy". Tak właśnie wesoło i bezpiecznie uczniowie naszej szkoły spędzą wakacje. Bezpiecznych wakacji życzą prowadzące warsztaty :Ela Rękawiczna i Ewa Waszewska.
Wycieczka Kowary- Karpacz

 
 

Uczniowie szkoły podstawowej klas 4,5,6,7,8 wraz z wychowawcami p. K. Jania i p. K. Pietruszko uczestniczyli  w wycieczce krajoznawczo-turystycznej KOWARY – KARPACZ. Zgodnie z planem wycieczki pierwszym punktem zwiedzania był Park Miniatur zabytków Dolnego Śląska. Następnie Sztolnie, które zostały udostępnione jako atrakcja turystyczna po zamkniętej kopalni uranu. Przy pięknej pogodzie uczniowie zachwyceni byli panoramą Karkonoszy oglądaną z punktu widokowego obok stacji wyciągu narciarskiego znajdującego się w Białym Jarze. Najstarszym zabytkiem Karpacza jest Świątynia Wang, którą nasi uczniowie zwiedzali z dużym skupieniem.  Kolejne miejsce, które zaskoczyło wszystkich nowoczesnością i przepychem był Hotel Gołębiewski. Wykonaliśmy mnóstwo zdjęć ,był uśmiech, radość i zadowolenie -  zapraszamy do oglądania.

 Katarzyna Jania , Katarzyna Pietruszko
 
 
 
 

Świętowanie absolwentów

 
 

Dnia 11 czerwca 2019 r. zespół klasowy 6,8 wraz z wychowawcą świętował zakończenie edukacji w szkole podstawowej naszych absolwentów. Przyjęcie zorganizowane we współpracy z rodzicami miało miejsce w restauracji Pan Cogito w Lubinie. Pyszna pizza i kolorowe desery były dla uczniów wspaniałą niespodzianką. Przyjęcie pełne wspomnień imprez szkolnych, klasowych, zawodów sportowych wzbudziło wiele radości i zadowolenia. Absolwentom życzymy dobrego wyboru szkół ponadpodstawowych i wspaniałych wakacji.

 Katarzyna Pietruszko
 
 
 
 

INTEGRACYJNY TURNIEJ RUGBY TAG - LUBIN 2019

 
 

Dnia 7 czerwca 2019 r. odbył się Integracyjny Turniej Rugby Tag – Lubin 2019. Organizatorem turnieju był Zespół Szkół i Placówek Oświatowych w Lubinie, Klub Rugby Miedziowi Lubin oraz Powiat Lubiński. Celem spotkania była popularyzacja RYGBY TAG jako nowej formy aktywności fizycznej oraz integracja młodzieży poprzez kształtowanie postaw sportowej rywalizacji. Dobrej i bezpiecznej zabawy podczas otwarcia turnieju życzyła wszystkim zawodnikom wicedyrektor szkoły pani Renata Żabińska. Szczególnym gościem i zarazem sędzią głównym turnieju był Prezes Klubu Miedziowi Lubin pan Tomasz Nimczyk wspomagany w sędziowaniu przez uczniów z ZS Nr 1 w Lubinie pod kierunkiem pana Dawida Stankiewicza. W sportowych zmaganiach uczestniczyli zawodnicy ze SP 3 , SP5, ZSiPO z Lubina oraz przyjezdni z zaprzyjaźnionej placówki PZSiPS z Bolesławca. Mecze rozegrane na boisku szkolnym systemem „ każdy z każdym” dostarczyły młodzieży wiele satysfakcji ze sportowego współzawodnictwa. Po posiłku regeneracyjnym czekała na zawodników niespodzianka w postaci wspólnej zabawy kolorowymi bańkami. Po zakończeniu turnieju wszystkie drużyny otrzymały dyplomy, puchary i nagrody rzeczowe. Turniej zorganizowały : Katarzyna Pietruszko i Katarzyna Jania.

Katarzyna Jania, Katarzyna Pietruszko
 
 
 
  Program profilaktyki próchnicy zębów u dzieci z powiatu lubińskiego
 
 

Od dwóch lat w ZSiPO w Lubinie realizowany jest powiatowy „Program profilaktyki próchnicy zębów u dzieci z Powiatu Lubińskiego”. Celem głównym Programu jest: zapobieganie próchnicy zębów u dzieci z Powiatu Lubińskiego oraz prowadzenie działań edukacyjnych i profilaktycznych. Program skierowany jest do dzieci i młodzieży w wieku 1-18 lat zamieszkujących na terenie powiatu. W ramach dotychczasowych działań rozpropagowane zostały informacje nt. Programu wśród nauczycieli, rodziców i uczniów ZSiPO. Uczniowie wzięli udział w Powiatowym Dniu Zdrowia podczas którego nabyli umiejętność prawidłowego mycia zębów. Zorganizowana została gazetka dla uczniów, rodziców, nauczycieli promująca „Program profilaktyki próchnicy zębów u dzieci z Powiatu Lubińskiego”.W ramach lekcji nt. higieny jamy ustnej cyklicznie odbywały się zajęcia z panią pielęgniarką. Również na bieżąco prowadzona była fluoryzacja zębów wśród uczniów ZSiPO. Uczniowie klas I-III przystąpili do Programu Colgate. W ramach Światowego Dnia Zdrowia przystąpiliśmy do Akcji „CAŁA POLSKA MÓWI aaa.” W klasach przeprowadzone zostały przez nauczycieli lekcje nt. profilaktyki nowotworów jamy ustnej. Uczniowie ZSiPO wzięli udział w konkursie na dbanie o higienę jamy ustnej i ogólnoszkolnym konkursie pt. „Próchnicy mówimy NIE” na projekt szczoteczki do zębów i hasło zachęcające do dbania o higienę jamy ustnej.Na konkurs wpłynęło 15 prac. I miejsce otrztmała Aleksandra Pazura. Nagrodzeni zostali również Mateusz Szechnicki i Dawid Sławski.  Prace uczniów obejrzeć można było na Wystawie pt. Próchnicy mówimy NIE. Uczniowie otrzymali nagrody -szczoteczki do zębów i dyplomy. Koordynator projektu brał udział w szkoleniach z przedstawicielami Starostwa Powiatowego w Lubinie , przedstawicielami Centrum Stomatologicznego Uśmiech, w konferencji w zakresie realizacji Programu profilaktyki próchnicy zębów u dzieci z Powiatu Lubińskiego z udziałem Konsultanta Krajowego w dziedzinie ortodoncji, w konferencji „Zdrowie-Człowiek”- w konferencji nt. higieny jamy ustnej, próchnicy zębów. Za prowadzenie edukacji prozdrowotnej wśród uczniów, rodziców, nauczycieli szkoła pozyskała Certyfikat Szkoły Promującej Zdrowie.

 Agnieszka Zych- Czernek
 
 
 
 
Międzyklasowy Konkurs Fizyczno- Chemiczny
- " Z fizyką i chemią na co dzień"
 
 

Dnia 4 czerwca 2019 r w Zespole Szkół i Placówek Oświatowych w Lubinie odbył się międzyklasowy konkurs fizyczno- chemiczny dla klas:7, 8 szkoły podstawowej i 3 gimnazjum. Reprezentacje klas liczyły po cztery osoby a klasa 3g dwie. Kibicowali im pozostali uczniowie. Konkurs składał się z sześciu zadań o charakterze praktycznego działania : trzy z fizyki i trzy z chemii. Treści zadań obejmowały umiejętności obliczeniowe i doświadczalne z przedstawieniem wniosków. Jury składało się z : Dyrektora ZSiPO w Lubinie Pani Danuty Wantuły oraz z nauczycieli przedmiotowców- Pani Katarzyny Jania i Barbary Nussynblat. Nad oprawę plastyczno-techniczną konkursu czuwała i wykonała Pani Katarzyna Pietruszko nauczyciel ZSiPO w Lubinie .Konkurs odbył się w czasie 60 minut i zakończył się zwycięstwem klasy 7 sp ,drugie miejsce zajęła klasa 8 sp a trzecie – z niewielką stratą punktów klasa 3 gimnazjum. Zawodnicy konkursu otrzymali dyplom i nagrody rzeczowe dla każdego uczestnika Po zakończonych emocjach uczniowie wyrazili swoje zadowolenie w udziale w konkursie.

Skład drużyn i miejsca:

 

I miejsce klasa 7 sp : Weronika Formago , Kacer Pańkowski, Przemysław Niżnik i Łukasz Zarobnik

II miejsce klas 8 sp: Elzbieta Pażuch ,Adam Pażuch ,Robert Partyńskii i Maciej Makuch.

II miejsce klasa 3 g: Urszula Figura i Mateusz Pitaś

                                                                                                                                                              Katarzyna Jania ,Barbara Nussynblat ,Katarzyna Pietruszko

 

 

 

 Projekt wolontaryjno- integracyjny "100 dobrych uczynków na 100 lecie niepodległości
 

W roku szkolnym 2018/2019, wychodząc naprzeciw osób niepełnosprawnych, włączając się w Akcje TVP „100 dobrych uczynków na 100 lecie niepodległości” na rzecz potrzebujących, w oparciu o wytyczne MEN, zrealizowany został w Zespole Szkół i Placówek Oświatowych w Lubinie Projekt wolontaryjno-integracyjny „100 dobrych uczynków na 100 lecie niepodległości”. Projekt powstał na bazie kilkuletnich doświadczeń pracy nad integracją osób niepełnosprawnych intelektualnie ze środowiskiem lokalnym w ramach projektów integracyjno-wolontaryjnych „Spotkajmy się razem …”.  

Celem głównym Projektu było:

1.Przystąpienie do akcji TVP– 100 dobrych uczynków na 100 lecie niepodległości”.

2.Tworzenie warunków niezbędnych do zapewnienia uczniowi poczucia bezpieczeństwa, wzmacniania własnej wartości, akceptacji, komfortu psychicznego  w procesie integracji ze środowiskiem jednocześnie wspierając jego aktywność i uczestniczenie w różnych formach działalności- życiu klasy, szkoły, środowiska na równi z innymi członkami danej społeczności.

Projekt dopuszczał włączanie się w działania wolontaryjno-integracyjne, akcje charytatywne na rzecz uczniów ZSiPO, osób potrzebujących, w ramach działań nieujętych w projekcie oraz lekcje z zakresu wolontariatu, integracji, współpracy

z instytucjami na rzecz osób potrzebujących. W miesiącu grudniu 2018 r działania z projektu włączone zostały do Programu Ministerstwa Edukacji Narodowej „Razem na Święta”. W ramach Projektu zrealizowane zostały następujące zadania:

SPOTKAJMY SIĘ RAZEM- nawiązanie współpracy z wolontariuszami, klasami, grupami lubińskich placówek oświatowych oraz studentami Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Witelona w Legnicy. Zbieraliśmy znaczki pocztowe dla lubińskiego Hospicjum. Przeprowadzona została akcja charytatywna na rzecz uczennicy ZSiPO-: „Szczęśliwa Klaudia”. Po raz kolejny przystąpiliśmy do Programu „Śniadanie daje moc” pod patronatem MEN, Ministerstwa Zdrowia i przygotowaliśmy śniadanie dla uczniów potrzebujących. W ramach akcji Dominik posprzątaliśmy opuszczone groby. SPOTKAJMY SIĘ RAZEM W ANDRZEJKI w ramach ŚWIATOWEGO DNIA ŻYCZLIWOŚCI-ZRÓBMY COŚ DLA INNYCH zorganizowane zostały w klasach warsztaty cukiernicze pieczenia, lukrowania pierników z zaproszonymi do współpracy grupami z lubińskich placówek oświatowych. Zbieraliśmy artykuły higieniczne na rzecz podopiecznych lubińskiego  Hospicjum. W dniu 09.11.2018r. cała społeczność ZSiPO wzięła udział w apelu patriotycznym na 100 lecie odzyskania niepodległości przez Polskę przygotowanym przez p.Ł. Nowickiego. POMÓŻMY MIKOŁAJOWI W grudniu przekazaliśmy pierniki z dla dzieci z Ośrodka rehabilitacyjnego przy ul Jastrzębiej w Lubinie oraz dla podopiecznych  Niepublicznego Ośrodka Rehabilitacyjno-opiekuńczego Cuprum Med w Lubinie. W ramach Koncertu Kolęd i Pastorałek uczniowie zaprezentowali swoje umiejętności wokalne w Ośrodku Opiekuńzco -rehabilitacyjnym przy ulicy Jastrzebiej w Lubinie. W klasach odbyły się integracyjne spotkania z Mikołajem. Ponadto zorganizowana została zbiórka artykułów spożywczych oraz Szlachetna paczka na rzecz uczniów w bardzo trudnej sytuacji materialnej. SPOTKAJMY SIĘ RAZEM NA WIOSNĘ W ramach warsztatów cukierniczych wypiekane były babeczki wielkanocne, które przekazane zostały do Niepublicznego Ośrodka Rehabilitacyjno-Opiekuńczego Cuprum Med w Lubinie. Zorganizowana została zbiórka artykułów spożywczych- na rzecz uczniów w bardzo trudnej sytuacji materialnej. 100 UŚMIECHÓW NA DZIEŃ DZIECKA W ramach Dnia Dziecka odbyły się spotkania integracyjne, wyjścia do kina, kręgielnie, cukierni, Mc Donalds kręgielni, kawiarni, zajęcia warsztatowe we współpracy z rodzicami, wolontariuszami,

Przeprowadzone zostały lekcje nt. wolontariatu, prezentowano spot z udziałem T. Wolnego zachęcającego do przystąpienia do akcji TVP „100 dobrych uczynków na 100 lecie niepodległości”, przybliżone zostały uczniom sylwetki znanych osób, instytucji ich działalność na rzecz osób potrzebujących(np. Ks.J.Stryczek –Szlachetna paczka, J.Owsiak-Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. J.Ochojska-PAH). W ramach Projektu zrealizowane zostały również dodatkowe działania:

Zbiórka odzieży dla uczniów w trudnej sytuacji, zbiórka zakrętek na rzecz Hospicjum, Szkoła Tonga W ramach Akcji piórniki dla Afryki, Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy, sprzątanie Świata, zbiórka karmy dla zwierząt. czerwiec 2019r

Za działalność wolontaryjną w dniu 5 grudnia  2018r na Gali Wolontariatu, Zespół Szkół i Placówek Oświatowych w Lubnie otrzymał Podziękowanie Starosty lubińskiego.

 Agnieszka Zych- Czernek
 
 
 
 
 
 
Dzień Dziecka na lubińskim lotnisku
 
 
 

3 czerwca z okazji Dnia Dziecka na wycieczką na lubińskie lotnisko Aeroklubu Zagłębia Miedziowego wybrały się zespoły klasowe: 1-2pp1, 1-2pp3, 1-3pp4 oraz 7e spu.  Mimo uciążliwego upału wszyscy dzielnie pokonali dystans od przystanku autobusowego do lotniska. Tam czekał już przewodnik - lotnik szybowcowy pan Marcin - przedstawiciel zarządu Aeroklubu, który ze szczegółami opowiedział o pracy lotniska, pilotów samolotów oraz pilotów szybowców. Każdy miał okazję uzyskac odpowiedź na nurtujące go pytania. Wszyscy z zaciekawieniem słuchali informacji. Ze względu na pogodę i ograniczenia czasowe drugą część imprezy przeniesiono do szkoły, gdzie czekał na uczestników poczęstunek: pieczona kiełbaska z rusztu oraz ciasto upieczone przez panią Marię - mamę jednego z uczniów. Mimo zmęczenia pojawiały się już liczne pytania uczniów o kolejne wycieczki, a te już czekają w nowym roku szkolnym 2019/2020.

 Łukasz Nowicki
 
 
 

"Uczymy sie ratować życie- pierwsza pomoc przedmedyczna"

 
 
 
 

Dnia 31 maja 2019 roku w ramach projektu “Uczymy się ratować życie” uczniowie z klas pierwszych ponadgimnazjalnych wzięli udział w zajęciach Pierwsza Pomoc Przedmedyczna. Uczniowie pod czujnym okiem Pani Jadwigi , która jest czynnym zawodowo ratownikiem medycznym, mieli okazję sprawdzić swoje umiejętności w udzielaniu pierwszej pomocy.

 
Aldona Karlak
 
 
 
Dzień Dziecka klasy 1-3
 

Dnia 31 maja 2019 r. z okazji Dnia Dziecka klasa 1-3 udała się do Cuprum Arena do Sali zabaw AKUKU. Pogoda była wspaniała. Wyjście zorganizowała wychowawczyni klasy pani Anna Łabędzka. W czasie drogi uczniowie podziwiali wiosenną przyrodę oraz zabytki miasta. Najbardziej podobał się Ratusz i Baszta Głogowska. Po dotarciu na miejsce czekało na dzieci mnóstwo atrakcji. Basen z piłeczkami, trampoliny oraz różnego rodzaju zjeżdżalnie. Najbardziej odważni i sprawni mogli spróbować zjazdu w kręconej tubie. Czekały też hulajnogi, które cieszyły się wśród dzieci dużym powodzeniem. Była również tablica interaktywna z różnymi zadaniami. Wszyscy uczniowie bawili się doskonale. Pani Natalia robiła  zdjęcia. Było dużo radości i śmiechu. Po dwóch godzinach sportowych zmagań zadowoleni i trochę zmęczeni wróciliśmy do szkoły.

 Anna Łabędzka
 
 
 
 " Z kulturą na co dzień"
 

Dnia 30 maja 2019 r. odbył się szkolny konkurs ph. „ Z kulturą na co dzień ” w ramach podsumowania projektu edukacyjnego „ Szkoła Dobrych Manier ”. Uczestnikami spotkania byli uczniowie klas 4, 5, 6, 7, 8 szkoły podstawowej. Celem konkursu było utrwalanie właściwych postaw społecznych i zasad kultury osobistej oraz rozwijanie umiejętności pracy w zespole. Oficjalnego otwarcia konkursu dokonała wicedyrektor szkoły p. Renata Żabińska, która pełniła również funkcję przewodniczącej jury. Młodzież miała do realizacji 9 zadań praktycznych, które dla większości uczniów niestety okazały się trudne. Przedstawienie scenek rodzajowych związanych z dobrymi manierami to dla niektórych nie lada wyzwanie, choć w teorii są prawdziwymi orłami. Po podsumowaniu punktacji okazało się, iż konkurs wygrała klasa 7 spL , gratulujemy. Mamy więc dobre wzorce, życzymy pozostałym uczniom sukcesów w kolejnych edycjach konkursu.

Ewa Jagielska, Katarzyna Jania , Katarzyna  Pietruszko
 
 

Regionalny Turniej  Piłki Nożnej w Złototyi

 

Dnia 29 maja 2019 r reprezentacja naszej szkoły wzięła udział w Regionalnym Turnieju Piłki Nożnej  w Złotoryi w składzie: Eryk Mienciuch ,Paweł  Buławieniec , Dawid Kwiatkowski  ,Maciej Makuch ,Kacper Pańkowski ,Dawid Chwiluk ,Mateusz Pitaś  ,Marcel Sarafin .Nasi zawodnicy godnie reprezentowali szkołę mimo  tego , iż byli młodsi od zawodników z regionu .W turnieju wzięło udział pięć placówek szkolnictwa specjalnego z:Jawora ,Szklar Górnych ,Legnicy ,Złotoryi i z naszej szkoły z Lubina. Mecze rozgrywane były wg. regulaminu zawodów „każdy z każdym”. Zwyciężyli gospodarze –zawodnicy ze Złotoryi, a my po zaciętej walce zajęliśmy 5 miejsce. Nie zraziło to naszych uczniów ponieważ każdy udział w zawodach niesie za sobą wiele doświadczeń i mobilizacji do dalszego trenowania w tej dyscyplinie. Turniej również miął charakter integracyjny – zawodnicy po meczach spotkali się na wspólnym posiłku regeneracyjnym  a następnie uczestniczyli w zakończeniu zawodów. Nasi uczniowie przyjechali zmęczeni ale i zadowoleni z udziału w/w turnieju, przestrzegali zasad sportowej rywalizacji oraz wykazali się  kulturalnym zachowaniem. Organizację przygotowań do turnieju i wyjazdu poprowadziły nauczycielki wychowania fizycznego: Katarzyna Pietruszko i Katarzyna Jania.

 

 

Szkolny Konkurs Komputerowy - "Mistrz Klawiatury"

 

W dniu 28.05.2019r. odbył się Szkolny Konkurs Komputerowy ph.: „MISTRZ KLAWIATURY” dla uczniów klas 2 - 8 szkoły podstawowej oraz klasy 3 szkoły zawodowej. Uczniowie rozwiązywali zadania praktyczne  z wykorzystaniem umiejętności stosowania narzędzi w programach: Word, Paint, PowerPoint, Excel, Baltie. Zadania były zróżnicowane i dostosowane do możliwości zespołów uczniowskich reprezentujących dane klasy. Maksymalnie można było zdobyć 10 pkt. Po dokonaniu oceny pracy zespołów uczniowskich Komisja Konkursowa w składzie: pani Renata Żabińska – wicedyrektor szkoły i pani Ewa Jagielska – pedagog szkoły wyłoniła zwycięzców: W kategorii uczniów klas 2-4 I miejsce zajęła reprezentacja uczniów klasy 4 zdobywając 9 pkt na 10 możliwych, II miejsce reprezentacja klasy 2 – 7 pkt, III miejsce zdobyła reprezentacja uczniów klasy 3 uzyskując 5 pkt na 10 możliwych.  W kategorii uczniów klas 5-7 I miejsce zajęła reprezentacja uczniów klasy 7 zdobywając 10 pkt na 10 możliwych, II miejsce reprezentacja uczniów klasy 6 zdobywając 8 pkt na 10 możliwych , III miejsce zdobyła reprezentacja uczniów klasy 5 uzyskując 7 pkt na 10 możliwych. W kategorii uczniów klasy 8 spL i 3 zL I miejsce zajęła reprezentacja uczniów klasy 3 szkoły zawodowej zdobywając 10 pkt na 10 możliwych, II miejsce reprezentacja uczniów klasy 8 uzyskując 9 pkt na 10 możliwych.  Pani Renata Żabińska– wicedyrektor szkoły gratulowała wiedzy i umiejętności komputerowych, wszystkim uczestnikom konkursu i wręczyła  dyplomy oraz słodkie upominki. Konkurs zorganizowała i przeprowadziła Maria Racka-Witiak.

Maria Racka-Witiak

                                                       

 

"KTO O ZĘBY DBA , ŁADNY UŚMIECH  ZAWSZE MA"

 

Uczniowie z klas 1,2 szkoły podstawowej wzięli udział w zajęciach w ramach programu edukacyjnego ph. „NIESAMOWITY ŚWIAT HIGIENY JAMY USTNEJ” przygotowanego przez Instytut Blend-a-med Oral-B. Uczniowie aktywnie uczestniczyli w zajęciach i pogadance z panią pielęgniarką, podczas których dowiedzieli się: dlaczego zdrowe zęby i dziąsła są takie ważne, jak płytka nazębna szkodzi zębom  i dziąsłom, jak dbać o zęby i dziąsła, co jeść aby mieć piękny i biały uśmiech. W ramach projektu obejrzeli film przygotowany przez Instytut, rozwiązywali zadania w przygotowanych dla nich „Arkuszach ćwiczeń”, uczyli się prawidłowego szczotkowania. Wykonali także pracę plastyczną na konkurs plastyczny – „Kto o zęby dba, ładny uśmiech zawsze ma”. Z radością przypomnieli sobie słowa i melodię piosenki pt. „Szczotka, pasta”. W nagrodę za wytrwałą, sumienną pracę każde dziecko otrzymało dyplom ukończenia kursu, a rodzice przewodniki pt. „Pomóż dziecku odpowiednio dbać o zdrowie zębów i dziąseł”.

Daria Konopińska

 
 
 
 
 "Lato głośne i radosne"
 
 

W piątek 24 maja bieżącego roku w Ośrodku Opiekuńczo- Rehabilitacyjnym odbyła się impreza integracyjna dla uczniów z naszej szkoły objętych zajęciami rewalidacyjno- wychowawczymi. Podczas spotkania w którym uczestniczyli również nauczyciele i opiekunowie z Ośrodka nasi uczniowie wielozmysłowo poznawali elementy środowiska przyrodniczego charakterystycznego dla lata. W trakcie zajęć ich uczestnicy : muzykowali, poznawali wzrokowo letnie owady, badali dotykowo i węchowo trawę i letnie kwiaty z łąki, słuchali szumu wiatru, morza, odgłosów ptaków, wielozmysłowo poznawali piasek morski, muszelki, kamienie. Podczas zajęć nie zabrakło: chlapania, mieszania, wrzucania, łowienia, brodzenia stopami po wodzie i trawie. Wszyscy uczniowie na zakończenie obdarowani zostali dyplomami uczestnictwa w spotkaniu.

Anna Przygodzka, Agnieszka Maszudzińska

 

 

I Regionalny Konkurs Ortograficzny  - "Mistrzowie Ortografii"

 
W dniu 21 maja 2019 r. uczniowie naszej szkoły wzięli udział w I Regionalnym Konkursie Ortograficznym pod hasłem "Mistrzowie Ortografii", który odbył się w Szklarach Górnych. Naszą szkołę reprezentowali uczniowie: Kacper Buławieniec, Gabriel Kocyk i Emilia Kozińska. Uczniowie musieli wykazać się doskonałą znajomością zasad ortograficznych oraz ich zastosowaniem w zadaniach konkursowych. Nasi uczniowie został i wicemistrzami ortografii - zajęli II miejsca w swoich kategoriach. Do konkursu przygotowywali się pod czujnym okiem pań polonistek: Pani Gabrieli Klimas i Pani Agnieszki Kulby.
Gabriela Klimas
 
 

50 lat minęło jak jeden dzień

 
 

Uroczystości 50-lecia naszej szkoły dobiegły końca, a było ich wiele.


W dniu 14.05.br.  podczas Mszy św. w kościele p.w. Matki Boskiej Częstochowskiej ksiądz proboszcz dokonał poświęcenia sztandaru naszej szkoły. Na Mszy św. przygotowanej przez Panią Małgorzatę Adamczyk i Panią Edytę Kret licznie zjawili się rodzice, uczniowie oraz pracownicy szkoły z dyrekcją.

 

W dniu 15.05.br. odbyły się turnieje sportowe, warsztaty plastyczne oraz impreza urodzinowa z zespołem "ForFame" i wielkim tortem, gdzie wszyscy mogli wspólnie zaśpiewać szkole tradycyjne "100 lat!".

Turniej sprawnościowy na sali gimnastycznej oraz turniej kręglarski zostały zorganizowany w ramach obchodów 50-lecia szkoły przy współpracy Regionalnego Centrum Sportowego w Lubinie i Lubińskiego Klubu Olimpijczyka. Zawody miały na celu aktywizację sportową  oraz popularyzację kręglarstwa. Brali w nich udział uczniowie szkoły podstawowej, gimnazjum, szkoły zawodowej oraz szkoły przysposabiającej do pracy. Uczniowie walczyli o okazjonalne trofea z logo 50-lecia szkoły. Wszyscy uczniowie zostali nagrodzeni. Turniej sprawnościowy przygotowały Pani Marzena Mandziak oraz Pani Dorota Irzyk. Turniej kręglarski Pani Katarzyna Pietruszko i Pani Katarzyna Jania.

Warsztaty plastyczne dla najmłodszych klas przygotowały Pani Daria Konopińska i Pani Grażyna Łępicka.

 

16.05.br. w Centrum Kultury "MUZA" miała miejsce gala z okazji 50-lecia ZSiPO, podczas której oficjalnie przekazano sztandar społeczności szkolnej oraz  życzenia i podziękowania za działalność szkoły przez 50 lat na rzecz osób niepełnosprawnych. Był to też czas na wspomnienia w teleexpresowym tempie przedstawione przez Panią Gabrielę Klimas oraz występy artystyczne uczniów przygotowanych przez panie: Annę Łabędzką, Grażynę Łępicką, Elżbietę Rękawiczną oraz Ewę Waszewską.

Po uroczystości wszyscy zaproszeni goście, rodzice, artyści oraz pracownicy spotkali się na poczęstunku w Klubie "Pod muzami", by w bardziej kameralnej już atmosferze powspominać najmilsze chwile spędzone w szkolnych murach.

Składamy serdeczne podziękowania za ufundowanie sztandaru oraz pomoc w organizacji obchodów 50-lecia szkoły:

Fundatorom sztandaru:

Złoty Gwóźdź

1.      Starosta Lubiński

2.      Starosta Polkowicki

3.      MPO Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania Sp. z o.o. w Lubinie

4.      MPWiK Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o. w Lubinie

5.      Stowarzyszenie „A Tacy Sami” przy Zespole Szkół i Placówek Oświatowych w Lubinie

6.      Stowarzyszenie na rzecz promocji i rozwoju Powiatu Lubińskiego "LUBIN 2006"

7.      Pracownicy Zespołu Szkół i Placówek Oświatowych w Lubinie

8.      Rada Rodziców przy Zespole Szkół i Placówek Oświatowych w Lubinie

9.      Leon Formago

Srebrny Gwóźdź

1.      Przedsiębiorstwo Komunikacji Samochodowej w Lubinie S.A.

2.      Towarzystwo Przyjaciół Dzieci Okręgu Legnickiego Koło Przyjaciół Dzieci przy ZSiPO w Lubinie

3.      Tymoteusz Myrda

4.      Mirosław Adam Kuca

pomoc w organizacji uroczystości:

- Tomasz Górzyński - ufundowanie tortu

- Anna Przygodzka - przygotowanie i wykonanie podziękowań dla przyjaciół i nauczycieli w formie ceramicznych serduszek

- Sklep NETTO - Supermarket w Lubinie - ufundowanie słodyczy

- Zespół "ForFame" - koncert,

- rodzice - pieczenie ciast.

 

50 lat to dużo czasu, jednak czas szybko płynie. Naszej społeczności szkolnej życzymy kolejnych 50 lat, a nawet 100 lat sukcesów i spełnienia wszystkich życzeń złożonych w trakcie obchodów pięknego jubileuszu.

 
 
 

Udział reprezentacji szkoły w VI Biegu Papieskim w Lubinie

 
 

W sobotę dnia 11 maja 2019 r. 15-osobowa reprezentacja uczniów naszej szkoły uczestniczyła  w VI Biegu Papieskim organizowanym przez Regionalne Centrum Sportowe w Lubinie. Bieg był uhonorowaniem  pamięci wielkiego Polaka – Papieża Jana Pawła II. Zbiórka zawodników pod opieką nauczycieli p. K. Jania i K. Pietruszko miała miejsce w Galerii Cuprum Arena, gdzie odebrano pakiety startowe. Młodzież w białych koszulkach z papieskim wizerunkiem wyglądała pięknie. Po zaopatrzeniu się w wodę ruszyliśmy na stadion RCS. Tam gorąco kibicowaliśmy wraz z grupą rodziców młodszym zawodnikom z przedszkoli i nauczania zintegrowanego. Następnie braliśmy udział w zaczarowanej loterii, w której każdy los był wygrany. Po intensywnej rozgrzewce przyszła emocjonująca chwila startu naszej reprezentacji. Głośny doping pomógł wszystkim zawodnikom pokonać 400 - metrowy dystans biegu. Serdecznie gratulujemy najlepszym : Marcel Sarafin, Kacper Pańkowski, Natalia Sydorów.

                                                                       Katarzyna Pietruszko , Katarzyna Jania

 

 

Bierzmowanie


Dnia 10 maja 2019 roku w kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Lubinie grupa uczniów z naszej szkoły przyjęła Sakrament Bierzmowania .Szafarzem tego sakramentu był Ksiądz biskup Marek Mendyk .Był to dla naszej młodzieży bardzo ważny dzień i szczególna chwila. Życzymy wzrastania w wierze oraz tego aby dary, które wszyscy otrzymali od Ducha Świętego,  były pielęgnowane  i rozwijane.


Katechetka- Edyta Kret

 

 

 
 PODRÓŻ PRZEZ UKŁAD SŁONECZNY
 
 
 26 kwietnia w naszej szkole odbyły się obchody Światowego Dnia Ziemi. Tematem przewodnim tegorocznej imprezy był kosmos. Tego dnia uczniowie mogli odbyć podróż po planetach naszego Układu Słonecznego. Dowiedzieliśmy się co ciekawego kryje każda z planet oraz poznaliśmy postać Mikołaja Kopernika. W jednej chwili uczniowie przenieśli  się  w  świat  zagadek  kosmosu,  w  przystępny sposób poznali zagadnienia z zakresu przyrody, fizyki i astronomii. Podczas drugiej części uczestniczyliśmy w  seansie sferycznym w mobilnym planetarium. Dzięki pokazom, dowiedzieliśmy się jak  powstał  wszechświat,  galaktyki,  Układ  Słoneczny.  Pokaz,  dla  każdej z grupy osobno, odbył się w specjalnej kopule (5m średnicy i 3 m wysokości) o kształcie kuli, która daje wrażenie przestrzeni kosmicznej. Dzieci odbyły podróż przez Układ Słoneczny, przechadzały się po Marsie, lądowały na Księżycu i podziwiały Ziemię z kosmosu. Mogły również poznać zjawiska związane z ruchem sfery niebieskiej, zmianą położenia planet, zaćmieniem słońca i deszczem meteorytów. Dzień dostarczył wszystkim wiele kosmicznych wrażeń. Imprezę przygotowali: A.Karlak, D.Konopińska, M.Frankowska, M.Kamionka, L.Fuczek, Ł.Nowicki.
 Daria Konopińska
  
 
 

Wielkanoc u najmłodszych

 
 

Środowe zajęcia w klasie 1i oraz 1-3h różniły się od innych. Spotykaliśmy się ostatniego dnia przed przerwą świąteczną, aby w radosnym i podniosłym nastroju przekazać sobie życzenia, a także w praktyce utrwalić wiedzę na temat tradycji i zwyczajów Wielkanocnych. Uczniowie aktywnie włączyli się do przygotowań. Zapach żurku, białej kiełbaski, czy jaj zachęcał do ucztowania. Własnoręczne wykonane pisanki były zwieńczeniem tego przemiłego spotkania, które na stałe zagości w tradycji klasowych spotkań.

Grażyna Łępicka, Daria Konopińska
 
 

Zgodnie z tradycją

 
 
 

Zgodnie z tradycją uczniowie z zaprzyjaźnionych klas  4,5,6,7 szkoły podstawowej wraz z wychowawcami zorganizowali tradycyjny poczęstunek w formie Śniadania Wielkanocnego. Na udekorowanym przez uczniów stole pojawiły się pisanki, biała kiełbaska ,babki wielkanocne. Wychowawcy klas opowiedzieli o obrzędach  i  zwyczajach Wielkiej Nocy  oraz o tradycjach regionu. Wszyscy składali sobie życzenia stukając się Wielkanocnym Jajkiem.

 Katarzyna Jania, Katarzyna Pietruszko
 
 

 Rekolekcje Wielkopostne

 

Dnia 1-2 kwietnia 2019 roku w naszej szkole odbyły się  rekolekcje wielkopostne. W pierwszym dniu wysłuchaliśmy nauki rekolekcyjnej a w drugim dniu była okazja do spowiedzi świętej i uczestniczyliśmy we Mszy Świętej. Ksiądz rekolekcjonista Paweł Szerlowski zaprezentował piękne wykonanie piosenek religijnych. Nasi uczniowie przygotowali oprawę Mszy Świętej. Czas rekolekcji jest przygotowaniem do głębszego przeżycia Świąt Zmartwychwstania  Pana Jezusa.

Edyta Kret , Małgorzata  Adamczyk- Kuliś
 
 

 "Najpiękniejsza pisanka" - konkurs plastyczny

 
 

W marcu 2019r. odbył się konkurs plastyczny pod hasłem „Najpiękniejsza pisanka”. Do konkursu zaprosiłyśmy uczniów: Szkoły Podstawowej dla Dzieci z Niepełnosprawnością Intelektualną w Stopniu Umiarkowanym i Znacznym  oraz Szkoły Przysposabiającej do Pracy. Wpłynęło 13 prac . Wszystkie były tak piękne,  że każda została wyróżniona dyplomem  oraz słodkim poczęstunkiem. Cukierki ufundowało Stowarzyszenie „A Tacy Sami” działające przy Zespole Szkół i Placówek Oświatowych w Lubinie.

Iwona Świątek, Iwona Trzcińska, Renata Malec.

 
 
 

 Konkurs Matematyczny

 
 
 

W dniu 26 03.2019 r. odbył się Szkolny Konkurs Matematyczny ph.: „Matematykę można polubić” dla uczniów: klasy 3 gimnazjum, klasy 2 branżowej szkoły zawodowej oraz klasy 3 szkoły zawodowej. Przygotowano 6 zadań w tym 3 otwarte krótkiej i rozszerzonej odpowiedzi z możliwością wykorzystania tablicy multimedialnej i 3 zamknięte wyboru wielokrotnego. Uczniowie zmagali się z różnymi typami zadań, stosowali wiedzę i nabyte umiejętności w rozwiązywaniu zagadnień osadzonych w kontekście praktycznym. Po dokonaniu oceny prac uczniowskich Komisja Konkursowa w składzie: p. Renata Żabińska – wicedyrektor szkoły i p. Ewa Jagielska –pedagog szkoły wyłoniła zwycięzców: I miejsce zajęli uczniowie z klasy 3 szkoły zawodowej zdobywając 18 pkt na 18 możliwych, II miejsce - uczniowie z klasy 3 gimnazjum uzyskując 17 pkt na 18 możliwych, III miejsce- uczniowie klasy 2 branżowej szkoły zawodowej zdobywając 10 pkt na 18 możliwych. Pani Renata Żabińska– wicedyrektor szkoły gratulowała wiedzy i umiejętności matematycznych wszystkim uczestnikom konkursu, wręczyła dyplomy, słodkie upominki i nagrody książkowe. Wszystkim zwycięzcom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów. Konkurs zorganizowała i przeprowadziła p M. Racka – Witiak – nauczyciel matematyki.

 Maria Racka- Witiak
 
 
 
 

DZIEŃ KOLOROWEJ SKARPETKI

 
 

21 marca jest kolorowy nie tylko z powodu pierwszego dnia wiosny! To właśnie dziś obchodzimy Światowy Dzień Zespołu Downa. Nasi uczniowie przyłączyli się do udziału w akcji poprzez założenie tego dnia kolorowych skarpetek „nie do pary” jako wyraz radości, tolerancji i solidarności z osobami z Zespołem Downa. Był to także dzień pełen wspólnej zabawy, kolorów i uśmiechu .

Daria Konopińska

 
 
 

Regionalny Turniej Warcabowy - Jawor 2019

 
 

Dnia 20 marca 2019 r. uczniowie naszej szkoły w składzie: Kacper Pańkowski, Mateusz Pitaś, Natalia Sydorów, Anna Zapalska uczestniczyli w Regionalnym Turnieju Warcabowym ph. „W oczekiwaniu na wiosnę”, który zorganizowano w Jaworze. Warcaby są grą sportowo-rekreacyjną pozwalającą na rozwijanie twórczego myślenia oraz na miłe spędzanie wolnego czasu. Celem głównym zawodów było wyłonienie mistrza regionu . Wszystkim uczestnikom turnieju w czasie rywalizacji towarzyszyło skupienie, ale i uśmiech na twarzy, co świadczyło o wspaniałej atmosferze spotkania. Nasza reprezentacja pod kierunkiem pani Katarzyny Pietruszko zajęła w regionie czwarte miejsce. Gratulujemy.

Katarzyna Pietruszko

 
 
 

"Niesamowity świat higieny jamy ustnej"

 
 

Nasza szkoła przystąpiła do ogólnopolskiego Programu Edukacji Stomatologicznej „Niesamowity świat higieny jamy ustnej” przygotowanego przez ekspertów Instytutu Blend-a-med Oral-B oraz Disney Polska. Program przeznaczony jest dla uczniów klas I i II Szkoły Podstawowej. Podczas pierwszego spotkania uczniowie dowiedzieli się jak ważne jest dbanie o stan zębów już od najmłodszych lat. Pogłębili wiedzę nt. higieny jamy ustnej, dbania o zęby, sposobów i częstotliwości prawidłowego szczotkowania zębów oraz przełamania bariery regularnych wizyt stomatologicznych. Pierwsze zajęcia odbyły się w Światowy Dzień Zdrowia Jamy Ustnej przypadający na dzień 20 marca.

 Daria Konopińska
 
 
 
 

Szkolny Turniej Badmintona

"Żyj zdrowo w badmintona graj ze szkołą"

Lubin 2019

 
 Dnia 19 marca 2019 r. odbył się Szkolny Turniej Badmintona  ph.  „ Żyj sportowo – w badmintona graj ze szkołą ” – Lubin 2019. Głównym celem turnieju była popularyzacja gry w badmintona  jako formy spędzania wolnego czasu. Uroczystego otwarcia turnieju dokonała  pani dyrektor szkoły Danuta Wantuła.  Zaproszeni na turniej goście oraz uczniowie z zainteresowaniem śledzili rozgrywki odbywające się w systemie pucharowym. Turniej rozgrywany był w dwóch grupach wiekowych. Wyniki w grupie klasy 4-7 szkoły podstawowej  : I miejsce - Kacper Tokarski, II miejsce – Eryk Mienciuk, III miejsce – Martin Michalczewski.  Wyniki w grupie klasa 8 szkoły podstawowej i 3 klasa gimnazjum: I miejsce – Mateusz Pitaś, II miejsce – Robert Partyński, III miejsce – Anna Zapalska. Indywidualni finaliści otrzymali dyplomy, medale oraz nagrody rzeczowe. GRATULUJEMY !
Katarzyna Jania, Katarzyna Pietruszko
 
 
 

Międzyszkolny konkurs pod hasłem

"Radzę sobie sam w domu- wypełniam obowiązki domowe"

 
 

Dnia 15.03.2019 r. odbył się w naszej szkole konkurs mający na celu propagowanie samodzielności a w szczególności radzenie sobie w wykonywaniu czynności domowych. Uczestnikami konkursu pod hasłem „Radzę sobie sam w domu – wypełniam obowiązki domowe” byli uczniowie szkoły przysposabiającej do pracy i uczniowie klasy 5-8g i 7-8f szkoły podstawowej. W trakcie spotkania uczniowie : rozwiązywali zagadki , rozpoznawali przedmioty używane w gospodarstwie domowym, odkurzali dywan, ubierali pościel, wycierali podłogę używając mopa, pokazywali gestami czynności porządkowe, prasowali i dekorowali dom na wiosnę. Podczas konkursu nie zabrakło dobrej zabawy. Wszyscy zaproszeni byli do integracyjnego tańca „Si ma ma ka”. Wyniki konkursu przedstawiają się następująco: I miejsce – klasa 5-8gspU i 1-2pp3, II miejsce – klasa 1-2pp2 i 1-3pp4, III miejsce – klasa 7-8 fspU, IV miejsce – klasa 1-2pp1. Dziękujemy za udział i zapraszamy do samodzielności.

E. Rękawiczna, E. Waszewska, G. Czwaczka

 

 

"Witaj wiosno"

 

15.03.2019 r. uczniowie biorący udział w indywidualnych zajęciach rewalidacyjno-wychowawczych z naszej szkoły na terenie Ośrodka Opiekuńczo- Rehabilitacyjnego wraz z nauczycielami i opiekunami brali udział w imprezie integracyjnej :”Witaj wiosno”. W trakcie spotkania dzieci wdrażały się do naśladownictwa i współdziałania oraz kształtowały koordynację wzrokowo- ruchowo- słuchową poznając wiosenne elementy przyrody. Uczestnicy imprezy z pomocą nauczycieli i opiekunów: witali Panią Wiosnę piosenką, słuchali opowiadania o wiosennej przyrodzie, inscenizowali ruchem wiosenną piosenkę, manipulowali darami natury (mech, trawa, prymulki, żonkile, bratki, bazie kotki), naśladowali grę na instrumentach, doświadczali kontaktu z zimnymi i ciepłymi przedmiotami, stemplowali wiosenne drzewo z wykorzystaniem patyczków. Jak zwykle podczas imprezy nie zabrakło uśmiechów i radości . Teraz wszyscy czekamy na prawdziwe przyjście Pani Wiosny.

Alicja Ryśkiewicz, Joanna Pudlak

 
 

"Świat kolorów"

 
 

Dnia 7 marca  nasi uczniowie przenieśli się do krainy kolorów. Wraz z Panem Łęckim - „Zielona mysz”- przypomnieli sobie podstawowe barwy, doświadczali jak można zmieszać kolory i co z tego wynika. Ponadto poznali  tajniki używania kolorów w handlu i sprzedaży oraz triki marketingowe. Zajęcia były bardzo atrakcyjne gdyż stwarzały szansę poznawania świata w sposób wielozmysłowy.

                                A.Karlak

 

 

 

 

 

 

XXII Regionalny Turniej Tenisa Stołowego - Szklary Górne 2019

 
 

Dnia 5 marca 2019 r. reprezentacja naszej szkoły w składzie: Weronika Formago, Urszula Figura, Martin Michalczewski, Robert Partyński, Mateusz Pitaś, Kacper Totarski pod opieką p. Katarzyny Pietruszko uczestniczyła w XXII Regionalnym Turnieju Tenisa Stołowego – Szklary Górne 2019. Celem głównym turnieju była popularyzacja i upowszechnianie tenisa stołowego oraz kształtowanie nawyków sportowej rywalizacji wśród młodzieży. Rozgrywki toczyły się w przyjaznej atmosferze. Drużyna godnie reprezentowała naszą szkołę. Po sportowych zmaganiach nagrodą była wizyta w McDonalds oraz pyszne lody w cukierni Grycan.

Katarzyna Pietruszko

 

 

  

 
"Wkręceni w pomaganie Lence"
 

Nasza szkoła przyłączyła się do akcji „Wkręć się w pomaganie” w zbiórkę plastikowych nakrętek.  Tym razem na dofinansowanie rehabilitacji małej Lence. Przekazaliśmy już trzy duże worki i zbieramy dalej.

Koordynator akcji: Iwona Trzcińska

 

 

 

Wspieramy  "Klekusiowo"

 

W tym roku szkolnym nasza szkoła włączyła się do akcji zbierania żołędzi, kasztanów i różnego rodzaju zboża dla Ośrodka Rehabilitacyjnego Dzikich Zwierząt „Klekusiowo” znajdującego się w Tomaszowie Bolesławieckim. Głównym zadaniem Ośrodka jest wyleczyć chore zwierzęta i przywrócić je naturze!  To się w wielu przypadkach udaje i mnóstwo zwierząt zostało już wypuszczonych na wolność. Stały azyl mogą tu znaleźć jedynie te , które są chore nieuleczalnie lub ze znacznym inwalidztwem np. po amputacji. Przekazaliśmy już 60 kg żołędzi i kasztanów, a cały rok zbieramy ziarna zbóż. Uczniowie bardzo chętnie przystąpili do akcji, za pomoc otrzymali dyplomy i drobne upominki a szkoła podziękowanie i książkę pt: „W bajkowej krainie Klekusiowo”, która wzbogaciła szkolną bibliotekę. Więcej informacji o Ośrodku można znaleźć na stronie: www.Klekusiowo.pl Wszystkich chętnych chcących włączyć się do akcji zapraszamy.

Koordynator akcji:  Iwona Trzcińska


Szkolny Turniej Sprawnościowy
"Bez aktywności nie ma sprawności"
 

Dnia 21 lutego 2019 r w Zespole Szkół i Placówek Oświatowych w Lubinie odbył się SZKOLNY TURNIEJ SPRAWNOŚCIOWY ph.”Bez aktywności nie ma sprawności” dla uczniów z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym. Turniej uroczyście otworzyła Pani Danuta Wantuła dyrektor ZSiPO w Lubinie życząc wszystkim miłych i sportowych wrażeń. Impreza mała na celu propagowanie aktywności ruchowej wśród dzieci i młodzieży w różnych formach . Uczniowie mieli do pokonania osiem stacji sprawnościowych poprzedzonych rozgrzewką przy muzyce. Wszyscy chętnie ćwiczyli zgodnie ze swoimi możliwościami. Nauczycieli wychowania fizycznego wspierali uczniowie z Zespołu Szkół Nr 2 w Lubinie wraz z opiekunem. Po zakończeniu zmagań sportowych uczniowie bawili się wspólnie przy rytmach disco. Wszystkie klasy zostały nagrodzone dyplomami i słodkim poczęstunkiem.

Katarzyna Jania ,Katarzyna Pietruszko,Dorota Irzyk

 

 

 
 "MÓJ REGION - MOJA MAŁA OJCZYZNA"
 
 
 
 

Dnia 20.02.2019r. uczniowie klas 5-8spL wzięli udział w wyjściu dydaktycznym do CK „Muza” na wystawę fotograficzną pt. „Pejzaż Dolnego Śląska” oraz do Muzeum Historycznego w Lubińskim Ratuszu, gdzie znajduje się stała ekspozycja poświęcona życiu codziennemu w Zagłębiu Miedziowym w latach 1950-1980. Mieliśmy okazję przenieść się w czasie obserwując rozwój miasta, które z kilkutysięcznej miejscowości przerodziło się w prężnie działający ośrodek przemysłowy. Zwiedzanie uatrakcyjniły materiały archiwalne prezentowane w nowoczesnej aranżacji oraz w interaktywnej formie. Wyjście znacząco przyczyniło się do poszerzenia wiedzy nt. miasta Lubina i Regionu Miedziowego.

Daria Konopińska, Agnieszka Kulba

 
 
 
 

Święto miłości i przyjaźni

 
 
 

14 lutego upłynął w naszej szkole w kolorach czerwieni i atmosferze miłości i przyjaźni. Korzystając z tego faktu klasy 1i oraz 1h spotkały się na wspólnych zajęciach. Uczniowie mogli przekazać sobie słowa sympatii oraz wykazać się podczas konkursów i wspólnego wykonywania „serduszkowych drzewek”. Walentynki zakończyliśmy wspólną zabawą przy dźwiękach muzyki i słodkim poczęstunkiem.

Daria Konopińska, Grażyna Łępicka

 
 
 
 
 
 
 
 Spotkanie integracyjne "Baw się razem z nami"
 
 
 
 

13 lutego uczniowie Szkoły Przysposabiającej do Pracy spotkali się z wolontariuszami ze Szkoły Podstawowej nr 8 i Salezjańskiego Liceum Ogólnokształcącego w Lubinie. Opiekun wieloletni i Przyjaciel Szkoły, Pani Elżbieta Michalak wraz z uczniami, zorganizowała zbiórkę maskotek, gier dydaktycznych, puzzli i innych ciekawych pomocy, które zostały przekazane świetlicy szkolnej oraz indywidualnym uczniom. Spotkanie było zorganizowane wspólnie z nauczycielem klasy 1-3 pp4 w formie zajęć integracyjnych. Uczniowie integrowali się poprzez zabawę oraz wymianę doświadczeń. Spotkania takie wprowadzają wiele uśmiechu i pozytywnych emocji więc są kontynuowane corocznie. Dziękujemy Pani Eli oraz wolontariuszom TPD za dar serca. Zapraszamy ponownie.

 A. Karlak
 
 
 

Smacznie - zdrowo - kolorowo !

 
 

25 stycznia uczniowie klas 1i spU oraz 1-3h spU po raz kolejny wzięli udział w ogólnopolskim programie „Śniadanie Daje Moc”. Akcja ma na celu propagowanie wiedzy o zdrowym żywieniu oraz uświadomienie dzieciom jak ważne jest śniadanie dla naszego prawidłowego funkcjonowania. Uczniowie razem z wychowawcami przygotowywali pyszne i zdrowe drugie śniadanie. Praktyczne działania zostały poprzedzone pogadanką i omówieniem produktów spożywczych, które korzystnie wpływają na nasze zdrowie. Powstały  zdrowie i kolorowe  alternatywy dla klasycznych kanapek, czyli tortille i tosty. Podczas spożywania wspólnego śniadania zwracano także  uwagę  na kulturę jedzenia i odpowiedniego zachowania się przy stole.

Daria Konopińska, Grażyna Łępicka

 
 

Bezpieczne zabawy na śniegu i lodzie


 

24 stycznia odbyło się spotkanie klas z ratownikiem medycznym pt: "Bezpieczne zabawy na śniegu    i lodzie" w ramach realizacji programu wychowawczo - profilaktycznego "Bezpieczne ferie". Uczniowie zapoznali się ze specyfiką zawodu ratownika medycznego. Pani ratownik omówiła jak należy zachować się w sytuacjach zagrożenia życia, oraz podczas zabaw zimowych.  Uczniowie chętnie zadawali pytania oraz wzięli udział w warsztatach udzielania pierwszej pomocy. Zajęcia takie są bardzo potrzebne, gdyż życie to najważniejsza wartość każdego człowieka, a ratownikiem powinien być każdy z nas.

Iwona Trzcińska

 
 
 "Zima biała w puchu cała"
 
 

W dniu 17.01.2019 r. na terenie Ośrodka Opiekuńczo- Rehabilitacyjnego w Lubinie odbyła się impreza integracyjna „ Zima biała w puchu cała”. Uczestnikami spotkania byli uczniowie naszej szkoły biorący udział w zajęciach rewalidacyjno- wychowawczych na terenie Ośrodka wraz z nauczycielami i opiekunami z grupy. Uczestnicy imprezy w trakcie wykonywania zadań mieli okazję do doskonalenia umiejętności współdziałania z drugą osobą i usprawnienia percepcji wzrokowo- ruchowo- słuchowej. Wspólnie spędzony czas wypełniony był: grą na instrumentach perkusyjnych, wykonywaniem sztucznego śniegu, zabawami manipulacyjnymi ze śniegiem . Wesołą kulminacją zabawy była „Bitwa śnieżna „.Teraz czekamy niecierpliwie na prawdziwy śnieg .


Anna Przygodzka, Agnieszka Maszudzińska
 
 
 

"Królewski bal"

 
 
 

16.01.2019 r. w Zespole Szkół i Placówek Oświatowych w Lubinie odbył się „Królewski bal”. W trakcie imprezy nie zabrakło muzycznych atrakcji z nagrodami. Tegoroczny bal karnawałowy miał charakter patriotyczny. Podczas imprezy jego uczestnicy mogli  zaprezentować się w strojach polskich postaci historycznych , oglądać prezentację swoich koleżanek i kolegów z klas 5-8 w występie „ Biało- Czerwoni Miss- Pomponi” oraz podziwiać układ taneczno- wokalny do utworu „Kiedy my żyjemy” przygotowany przez Panie K. Pietruszko i K. Janię. Wszyscy bawili się wspaniale, a na zakończenie zagrał nasz gość specjalny - zespół muzyczny „ For – Fame”. Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do uświetnienia tej imprezy.

Organizatorzy
 
 
 
 
 

Wspólne kolędowanie

 

W dniu 19 grudnia na wspólnym kolędowaniu spotkało się pięć klas: 1i SPU, 7-8f SPU, 1-2PP1, 2-3PP4, 1-2PP3. W świąteczny nastrój uczniów wprowadziły degustacja pierniczków i świątecznej herbaty oraz wysłuchanie opowiadania o tradycjach i zwyczajach związanych z Bożym Narodzeniem. Uczniowie wykazali się dobrą znajomością kolęd i pastorałek. W przerwach między kolędami ich wiedza na temat Bożego Narodzenia została sprawdzona w trakcie rozwiązywania rozsypanek obrazkowych, labiryntów oraz zagadek. Najbardziej jednak wszystkim przypadło do gustu wspólne śpiewanie przy akompaniamencie gitary. To już kolejny akcent wprowadzający naszych uczniów w świętowanie Bożego Narodzenia. 

 Łukasz Nowicki
 
 
Regionalny Konkurs Kolęd i Pastorałek
 
 
 

Dnia 14 grudnia odbył się Regionalny Konkurs Kolęd i Pastorałek Osób Niepełnosprawnych, w którym wystąpiły dwa zespoły z naszej szkoły. Zespół "Magiczne iskierki" zaśpiewał kolędę "A wczora z wieczora", a zespół  " Mikołajki" - "List do Świętego Mikołaja". Wykonanie tych utworów tak bardzo się podobały jury i publiczności, że zdobyliśmy I miejsce. We wspaniałych nastrojach wróciliśmy do szkoły z pięknymi nagrodami  - magnetofonami. Gratulujemy naszym utalentowanym artystom.

 

                                                                                                 Edyta Kret, Grażyna Łępicka

 
 
 
UROCZYSTY CZAS WIGILII
 
 

Dnia 12 grudnia w naszej szkole, zgodnie z panującym zwyczajem, odbyło się spotkanie wigilijne, w którym uczestniczyli uczniowie, rodzice, pracownicy szkoły i zaproszeni goście. Wśród gości nie zabrakło naszych Przyjaciół: Jego Ekscelencji księdza biskupa Marka Mendyka, księdza Jarosława Kowalczyka - dyrektora wydziału katechetycznego Legnickiej Kurii Biskupiej, księży proboszczów lubińskich parafii, pana Adama Myrdy Starosty lubińskiego, pani Marioli Karwan - wizytatora Kuratorium Oświaty we Wrocławiu, samorządowców i przyjaciół szkoły. Uczniowie przygotowali piękny program, który ukazał całą gamę talentów i uzdolnień  naszych artystów. Były życzenia, dzielenie się opłatkiem i wspólne kolędowanie.

 Edyta Kret - katechetka
 
 
 

Spotkanie wigilijne

 
 

"Obecność, jest jednym z najwspanialszych prezentów jaki możesz podarować drugiemu człowiekowi. Nie musisz nie wiadomo czego robić, wystarczy że jesteś". Przekonali się o tym uczniowie z klasy 5b SPU, którzy w dniu  11.12.2018 roku gościli u siebie, jak tradycyjnie co roku ,uczniów  z Zespołu Szkół Sportowych w Lubinie. Młodzież z klasy 3 gimnazjum razem z opiekunem panią Martą przygotowała dla nas warsztaty plastyczne pt. " Wigilijne dekoracje". Nasi Goście wspólnie z uczniami klasy 5b SPU wykonywali choinki, bombki i gwiazdeczki z kolorowego papieru oraz dekorowali je brokatem. Był też czas na poznanie się, rozmowę , smakowanie pysznych ciasteczek i pierniczków upieczonych przez naszych kolegów. Na zakończenie spotkania wspólnie śpiewaliśmy kolędy i życzyliśmy sobie Wesołych Świąt !          

Mariola Kamionka

 
 
 

Świąteczne spotkanie integracyjne

W dniu 10 grudnia 2018 roku klasy I-III SpU gościły w szkole uczniów klasy drugiej Szkoły Podstawowej nr 8 w Lubinie. Dzieci poznały się wzajemnie podczas integracyjnej zabawy „Jak się masz”, gdzie  w skrócie opowiedziały o sobie i swoich zainteresowaniach. Wykonaliśmy w grupach długi „łańcuch przyjaźni” z kolorowych pasków papieru i wspólnie go połączyliśmy. Przy śpiewaniu najpiękniejszych polskich kolęd uczniowie stroili choinkę przyniesionymi z domu bombkami oraz zawiesili na niej wykonany wspólnie łańcuch. Pani Ania – wychowawczyni klasy drugiej  uczyła nas tańca integracyjnego w kole. Nauczyliśmy się również tańczyć do znanej pastorałki pt „Świeć gwiazdeczko, mała świeć”. Spotkanie było bardzo udane, wszyscy bawiliśmy się doskonale. Wiele się nauczyliśmy od siebie wzajemnie oraz zyskaliśmy nowych przyjaciół. Postanowiliśmy się regularnie odwiedzać i umówiliśmy się na następne „wiosenne spotkanie”.

 

                                                                                             Grażyna Łępicka


 W imieniny Mikołaja

W dniu 07.12.2018r z  okazji imienin Świętego Mikołaja przybyli do naszej szkoły zaproszeni  goście -  uczniowie klasy VI z SP nr 14 w Lubinie -  na wspólne świętowanie. Podczas hucznie  obchodzonych imienin Mikołaja uczniowie klas 1,2 pp2 i 5-8g sp wraz z zaproszonymi gośćmi wysłuchali legendy mówiącej o szczególnej dobroczynności Biskupa Mikołaja. W trakcie integracyjnego spotkania wszyscy obdarowali się skromnymi upominkami, nie zabrakło też wesołych zabaw, tańców i konkursów. Wspólne spotkanie uczniowie zakończyli wykonaniem dużych bożonarodzeniowych drzewek.

 Ewa Waszewska, Elżbieta Rękawiczna

Koncert Mikołajkowy z Niespodzianką

MIKOŁAJKI obchodzone są 6 grudnia. Tego dnia wszyscy czekają na upominki. Uczniowie klasy 4,5,6,7,8 szkoły podstawowej również byli bardzo podekscytowani, bowiem wraz z wychowawcami w galowych strojach uczestniczyli w KONCERCIE MIKOŁAJKOWYM . Koncert zorganizowany przez Zespół Szkół Nr 1 w Lubinie, odbył się w hali sportowej. Wykonawcy zaprezentowali własne utwory oraz znane standardy. Muzyka , piękne dekoracje oraz przedświąteczny nastrój dały niesamowite wrażenia. Po zakończonym koncercie czekała uczniów niespodzianka w postaci mikołajkowych paczek pełnych słodkości. Wszystkim z tej okazji życzymy również tylko miłych niespodzianek.

Katarzyna Jania, Katarzyna Pietruszko

WITAJ  ŚWIĘTY  MIKOŁAJU !6 grudnia 2018 roku do naszej szkoły przybył niecodzienny gość - Święty Mikołaj. Wszyscy z niecierpliwością czekali na jego przyjazd nasłuchując dźwięku dzwoneczka na korytarzu szkolnym. Gdy stanął w drzwiach, wszyscy przywitaliśmy go radosnym okrzykiem: „Witaj święty Mikołaju”. Uczniowie byli mocno przejęci, ale doskonale poradzili sobie z pytaniami zadawanymi przez Mikołaja. Niektórzy nawet obiecali, że poprawią swoje zachowanie. W zamian za to otrzymali piękne prezenty, które sprawiły wielką radość. Uczniowie mogli podziękować Mikołajowi za przybycie, wręczając własnoręcznie wykonane laurki i upominki. Miłego Gościa ucieszyła recytacja wiersza przez uczennicę Wiktorię Ozarczuk. Na koniec spotkania wspólnie śpiewaliśmy świąteczne piosenki.

Mikołaju, dziękujemy za przybycie i zapraszamy za rok!

Daria Konopińska
Pierniki Bożonarodzeniowe


Nic tak słodko nie przywozi na myśl Bożego Narodzenia, jak wspólne pieczenie i dekoracja pierniczków. 05.12.2018r uczniowie z klas 1i oraz 1-3h szkoły podstawowej mieli okazję wziąć udział w zajęciach warsztatowych w ramach projektu „100 dobrych uczynków na 100- lecie niepodległości” dedykowanych tworzeniu tych korzennych ciasteczek dla osób przebywających w hospicjum. Uczniowie od podstaw tworzyli ciasto, wałkowali, wykrawali świąteczne kształty, a na końcu dekorowali piękne piernikowe wzory. Ucząc się przy tym, integrując i jednocześnie uwrażliwiając się na potrzeby drugiego człowieka, co było ideą przewodnią zajęć.

Daria Konopińska, Grażyna Łępicka


 

 

V Barbórkowy Turniej Bocci


Już po raz piaty ogłoszony został turniej integracyjny placówek w boccię. W dniu 05 grudnia w sali gimnastycznej Zespołu Szkół i Placówek Oświatowych swoje umiejętności w dyscyplinie pokazali uczniowie placówek  i podopieczni warsztatów terapii zajęciowej. Organizatorem była szkoła we współpracy ze Stowarzyszeniem „A Tacy Sami”, Związkiem Harcerstwa Polskiego i „Zagłębiem Lubin”. Sponsorzy ufundowali puchary, medale i nagrody dla uczestników oraz poczęstunek energetyczny. Turniej przygotowali : A. Karlak, Ł. Nowicki, R. Kobyłecki. Sędziowali- A. Karlak i R. Kobyłecki. Serdecznie dziękujemy! A oto wyniki turnieju: I miejsce- „Orlęta”- Zespół Szkół i Placówek Oświatowych , II miejsce- „Przytulisko” – Fundacja Brata Alberta, III miejsce- „”Słoneczko”- Warsztaty Terapii Zajęciowej,  IV miejsce- „A Tacy Sami”- stowarzyszenie przy ZSIPO,  V miejsce- „Promyk” - Warsztaty Terapii Zajęciowej.


Aldona Karlak

 

 


NIECH ŻYJE NAM GÓRNICZY STAN !


W dniu 3 grudnia klasy 1-2PP1, 1-2PP4, 1-2PP3, 4-5a SPU, 7-8f SPU spotkały się z Panem Mariuszem - górnikiem KGHM Polska Miedź S.A. z okazji Barbórki, górniczego święta. Nasz gość zaprezentował się w stroju roboczym, opowiedział o trudach codziennej pracy i zaprezentował film obrazujący dzień w kopalni. W drugiej części spotkania zaproszony gość pokazał się w tradycyjnym, górniczym mundurze i opowiedział o tradycjach, legendach i zwyczajach związanych z górnictwem. Każdy mógł zobaczyć i przymierzyć kask, aparat ucieczkowy, lampkę górniczą, czako, czy szpadę. Pytań było, co nie miara i wszyscy słuchali odpowiedzi górnika z dużym zainteresowaniem. Na koniec spotkania w podziękowaniu dla górnika wszyscy uczniowie zaśpiewali "Górniczy walczyk" oraz wręczyli słodki upominek wraz z najlepszymi życzeniami. Na pamiątkę spotkania wykonano też wspólne zdjęcie. To było kolejne, ciekawe spotkanie z tradycjami i zawodami naszego regionu. Spotkanie przygotował  i zorganizował pan Łukasz Nowicki.


Łukasz Nowicki

 

Spotkanie integracyjne

"Niezapomniany wieczór wróżb"

 

 

Dnia 29.11.2018 roku odbyło się spotkanie integracyjne pt: „ Niezapomniany wieczór wróżb”. Odwiedziły nas wtedy dzieci z zaprzyjaźnionej klasy 2 Szkoły Podstawowej nr 8 w Lubinie. Uczniowie klas 4-5a SPU i 5,6 b SPU wspólnie z przybyłymi gośćmi świętowali Andrzejki. Podczas zabawy przybliżono uczniom tradycje wróżb andrzejkowych. Piękne wróżki przepowiadały przyszłość. Wszyscy bawili się doskonale, a na wróżby obiecali patrzeć „ z przymrużeniem oka”. Był też słodki poczęstunek i zabawa przy muzyce.

Leonarda Fuczek, Mariola Kamionka

 

 


Przegląd piosenki jesiennej


Dnia 27.11.2018 roku uczniowie klasy: 5,6 b -SPU i 4-5a SPU zorganizowali dla swoich koleżanek i kolegów z klas młodszych „ Przegląd piosenki jesiennej”. Dzieci mogły pochwalić się znajomością piosenek o tematyce jesiennej. „ Deszczowa piosenka”, parasole i deszcz ze spryskiwacza utworzyły atmosferę jesiennego dnia. Wybrano jury, które oceniało występy uczniów. Przyznano cztery pierwsze miejsca, gdyż występy wszystkich klas były doskonałe. Wesoła zabawa przy jesiennych piosenkach była doskonałą formą integracji uczniów z klas młodszych ze starszymi dziećmi.

Mariola Kamionka, Leonarda Fuczek 


Andrzejkowa zabawa


26.11.2018r. klasy: 1-2PP1, 1-2 PP3, 1-2PP4, 7-8f SPU zorganizowały wspólną zabawę andrzejkową. Wesoła zabawa taneczna oraz tradycyjne wróżenie przyszłości była doskonałą formą integracji. Każdy(nie tylko uczeń) mógł dowiedzieć się kiedy czeka go jakaś przygoda, niespodzianka, zamążpójscie lub ożenek, jaką pracę będzie wykonywał lub jak będzie mieć na imię jego przyszła sympatia. Podczas zajęć co chwila wybuchały okrzyki radości lub zawodu. Na szczęście zgodnie z powiedzeniem, że muzyka łagodzi obyczaje wszyscy studzili emocje podczas tańców przy muzyce disco. Wszyscy zgodnie stwierdzili na podsumowanie, że takich spotkań musi być więcej. Niebawem Barbórka i spotkanie z Górnikiem. Zobaczymy, co tym razem przyniesie to święto...

Łukasz Nowicki
 
 
 

 

 Pluszowe święto


Miś to najlepszy przyjaciel każdego dziecka. Małe, duże, z długimi uszami czy bez – wszystkie gotowe do przytulania. Dzień Pluszowego Misia obchodzimy 25 listopada. To nie jest przypadkowa data, bo właśnie tego dnia przypada rocznica powstania tej maskotki. Samo święto nie ma jednak długiej tradycji, obchodzimy je dopiero od 2002 roku, kiedy to pluszowy miś obchodził swoje setne urodziny. W naszej szkole także świętowaliśmy ten przemiły dzień 26.11.2018r. Uczniowie z najmłodszych klas wzięli udział w zajęciach kreatywnych, których tematem przewodnim był MIŚ właśnie.

Grażyna Łępicka, Daria Konopińska


 
 

 

V Regionalny Konkurs  Polonistyczny

"Słownik- kopalnią wiedzy"


W dniu 22 listopada 2018r. w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Szklarach Górnych, odbył się V Regionalny Konkurs Polonistyczny pod hasłem „Słownik – kopalnią wiedzy”. W konkursie wzięły udział dwie uczennice naszej szkoły Joanna Tokarska z klasy VIII, która zajęła I miejsce w kategorii szkoły podstawowej oraz Emilia Sierota z klasy II Branżowej Szkoły I Stopnia, która zajęła III miejsce w kategorii szkoły ponadpodstawowej .Uczennice musiały wykazać się umiejętnością wyszukiwania i wykorzystywania informacji zawartych w różnych  tekstach kultury oraz korzystania z zasobów bibliotecznych. Uczennice przygotowywały się do konkursu pod czujnym okiem pani Gabrieli Klimas – nauczycielki języka polskiego.

Gabriela Klimas
 
 
 

 

 Warsztaty ozdabiania pierników


Nic tak słodko nie przywodzi na myśl Bożego Narodzenia jak świąteczne ozdabianie pierników, mieliśmy okazję przekonać się o tym 21.11.2018 r. W tym dniu uczniowie klas przysposabiających do pracy p. Grząynki Cz. i Aldony oraz szkoły podstawowej z klas p. Grażynki Ł.  i Marioli pod okiem specjalistki p. Małgosi tworzyli cuda piernikowe. Każdy piernik wykonany przez uczestników warsztatów był unikalny. Dekorowanie pierników jest piękną tradycją, pozwala tworzyć niepowtarzalną atmosferę i piękne kreacje, które można zawiesić na choince, podarować komuś bliskiemu  lub po prostu...zjeść. Mali cukiernicy zapoznali się z techniką dekoracji na piernikach.

Aldona Karlak

 

Międzyklasowy Konkurs Pięknego Czytania dla klasy IV i V


22 listopada 2018 r. uczniowie z klasy IV i V tak jak wcześniej ich koledzy z klas starszych próbowali swoich sił w dziedzinie czytania podczas Międzyklasowego Konkursu Pięknego Czytania . Hasło konkursu brzmiało: "Jesteśmy patriotami i naszą Polskę kochamy". Uczestnicy zmagań czytelniczych musieli wykazać się  umiejetnością pięknego czytania utworów o tematyce patriotycznej. Jury w składzie: Pani wicedyrektor Renata Żabińska, Pani Ewa Jagielska, Pani Elżbieta Kęcik- Kłapouszczak oceniało płynność, poprawność, wyrazistość oraz tempo cztania uczniów. I miejsce oraz Tytuł Honorowego Oratora zdobył Kacper Buławieniec z klasy V, II miejsce zajął Paweł Buławieniec z klasy V, III miejsce otrzymał Jakub Maroński również z klasy V. Serdecznie wszystkim gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów w czytaniu. 

Agnieszka Kulba

 

 

                        "Jesteśmy patriotami i naszą Polskę kochamy"

 

W dniu 21 listopada 2018r. w naszej szkole odbył się Międzyklasowy Konkurs Pięknego Czytania pod hasłem „Jesteśmy patriotami i naszą Polskę kochamy” .W konkursie wzięli udział uczniowie klasy VI, VII i VIII szkoły podstawowej, którzy musieli wykazać się umiejętnością pięknego czytania utworów poetyckich o tematyce patriotycznej .Zmagania konkursowe oceniało JURY w składzie: Pani Monika Frankowska, Pani Diana Szpoton, Pani Małgorzata Zaczyńska. Ocenie podlegały: płynność, poprawność, wyrazistość oraz tempo czytanego tekstu. Wyniki konkursu przedstawiają się następująco: I miejsce oraz Tytuł Honorowego Oratora otrzymał Gabriel Kocyk z klasy VII, II miejsce zajęła Joanna Tokarska z klasy VIII, III miejsce zajął Przemysław Niżnik z klasy VII. Jury przyznało również szczególne wyróżnienia, które otrzymali: Eryk Bolek z klasy VI, Natalia Stanikowska z klasy VII,  Robert Partyński z klasy VIII,  Łukasz Kłos z klasy VIII. Serdecznie gratulujemy naszym oratorom. Mamy nadzieję, że piękne czytanie będzie stanowić dla nich wielkie wyzwanie.

Gabriela Klimas
 
 
 

  XV  OGÓLNOPOLSKIE  MISTRZOSTWA W KRĘGLARSTWIE

"SPRAWNI - RAZEM"

Lubin 2018 


Lubin już po raz dziesiąty był organizatorem prestiżowej imprezy - mistrzostw Polski w kręglarstwie.
W dniach 15-16-17 listopada 2018 r. gościliśmy reprezentacje dziesięciu województw na : XV Ogólnopolskich Mistrzostwach w Kręglarstwie „SPRAWNI – RAZEM” Lubin 2018.


MISTRZOSTWA WSPÓLNIE ZOORGANIZOWALI :
Związek Stowarzyszeń Sportowych „Sprawni –Razem” w Warszawie Zespół Szkół i Placówek Oświatowych w Lubinie Regionalne Centrum Sportowe w Lubinie
Funkcję gospodarza turnieju pełniła pani Danuta Wantuła - dyrektor Zespółu Szkół i Placówek Oświatowych w Lubinie, a za przygotowanie i przeprowadzenie mistrzostw odpowiedzialne były : p. Katarzyna Jania i p. Katarzyna Pietruszko - nauczyciele ZSiPO w Lubinie.
Zawody odbyły się w Kręgielni Regionalnego Centrum Sportowego w Lubinie .
Uczestnicy mistrzostw byli zakwaterowani w Hotelu BARON w Lubinie.


PATRONAT HONOROWY IMPREZY OBJĘLI :
Pan Adam Myrda - Starosta Lubiński Pan Robert Raczyński - Prezydent Miasta Lubina Pan Dariusz Mosakowski - Prezes Związku Stowarzyszeń Sportowych „SPRAWNI – RAZEM” w Warszawie Pan Franciszek Hawrysz - Prezes Lubińskiego Klubu Olimpijczyka
FUNDUSZE na organizację mistrzostw pozyskano z Ministerstwa Sportu i Turystyki w Warszawie oraz z Fundacji Polska Miedź


Darowizny i sponsorzy :
Powiat Lubiński
Gmina Miejska Lubin
Gmina Wiejska Lubin
Lubiński Klub Olimpijczyka
Hotelu „Baron” w Lubinie
Społem - Powszechna Spółdzielnia Spożywców w Lubinie
Piekarnia „Górzyński” w Lubinie
Firma „BIUREX” w Lubinie
Bar „Baruś” w Lubinie
Hurtownia „Flock-Sport” w Lubinie
Rada Rodziców przy Zespole Szkół i Placówek Oświatowych w Lubinie
Koło Towarzystwa Przyjaciół Dzieci przy Zespole Szkół i Placówek Oświatowych w Lubinie.


Dziękujemy bardzo za okazane wsparcie i otwartość na propagowanie sportu osób niepełnosprawnych.

Katarzyna Jania, Katarzyna Pietruszko


WYNIKI

 

 

 

  Ciekawa biologia i nie tylko - układ oddechowyDnia 16 listopada 2018 roku jak corocznie odbyły się warsztaty „Zielonej myszy”, czyli Pana  Rafała Łęckiego. Tym razem uczniowie zgłębiali tajniki układu oddechowego, mierzyli pojemność płuc, stawali się na chwilkę przeponą, płucami, tworzyli strukturę układu, aby właściwie zrozumieć jego funkcję. Zajęcia cieszą się dużym powodzeniem, dzieci z utęsknieniem czekają na kolejne, które odbędą się już w marcu. Dziękujemy i zapraszamy .

Aldona Karlak

 

 

100 LAT RADOŚCI W NIEPODLEGŁOŚCI !


11 listopada 2018 roku przypada setna rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości.
W Lubinie jak i w całym kraju odbyły się uroczystości związane z tymi obchodami. Lubińscy harcerze dumnie uczestniczyli w tej uroczystości. Byliśmy wśród nich również my- 6 Wielopoziomowa Drużyna Harcerska „Piastowskie Orły”. Uczestniczyliśmy we Mszy świętej , podczas której nieśliśmy dary. Później ochoczo rozdaliśmy 1000 balonów biało-czerwonych. Oglądaliśmy paradę żołnierzy Czarnej Dywizji, czyli 11. Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej w rynku. Następnie wszyscy zaśpiewali wspólnie polski hymn, przyłączając się tym samym do ogólnopolskiej akcji „Niepodległa do hymnu” . Druga częścią uroczystości był piknik wojskowy pod halą RCS oraz uroczysty koncert, w którym uczestniczyliśmy aż do wieczora. Narodowe Święto Niepodległości to dla Polaków jedno z najważniejszych świąt państwowych. Byliśmy dumni, że jesteśmy Polakami i możemy godnie świętować w wolnym kraju.

Aldona Karlak

 

Sto lat,sto lat !!!

Świętujemy Setną Rocznicę Odzyskania Niepodległości9 listopada br. obchodziliśmy w naszej szkole Setną Rocznicę Niepodległej Polski. Rano na sali gimnastycznej  spotykali się uczniowie klas szkoły podstawowej oraz przysposabiającej do pracy na warsztatach związanych z krzewieniem patriotyzmu. Wspólne tańce narodowe, pieśni wojskowe i biesiadne, gry dydaktyczne z mapą, quizy i zagadki związane z polskimi symbolami i zabytkami - to wszystko przebiegało w uroczystej atmosferze pod okiem nauczycieli: Ewy Waszewskiej, Elżbiety Rękawicznej oraz Aldony Karlak.

O godz. 11.00 cała społeczność ZSiPO spotkała się na uroczystym apelu z udziałem zaproszonych gości: Grupy Rekonstrukcyjnej 1. Samodzielnej Brygady Spadochronowej gen. Sosabowskiego, kadetów klasy mundurowej III Liceum w Lubinie oraz zuchów i harcerzy Hufca ZHP Lubin. Punktualnie o godz.11.11. wspólnie, głośno odśpiewano hymn narodowy. Wielkie emocje i wzruszenia udzieliły się wszystkim podczas etiudy pantomimicznej, patriotycznego rapu, pieśni nawiązujących do wielkich wydarzeń historycznych związanych z Polską. Uroczystość uświetniły wystąpienia gości: historia 1. Samodzielnej Brygady Spadochronowej, dzień z życia kadeta oraz pieśni i wiersz w wykonaniu zuchów i harcerzy. W trakcie apelu podsumowano także konkurs plastyczny ph. "Barwy Niepodległej", uczniowie otrzymali dyplomy oraz nagrody. W trakcie uroczystości odbył się także miniturniej zagadek związanych z zabytkami, symbolami i geografią Polski. Wszyscy nie kryli zdziwienia, że uroczystość tak szybko minęła. Na zakończenie wspólnie wykonano biało-czerwoną kartoniadę do piosenki pt. "Jesteśmy Polką i Polakiem" i udało się stworzyć wspólnie olbrzymią papierową flagę biało-czerwoną.

Uroczysty apel przygotowali nauczyciele: Gabriela Klimas, Aldona Karlak, Edyta Kret, Grażyna Łępicka, Mariola Kamionka, Leonarda Fuczek, Renata Malec, Elżbieta Adamik, Elżbieta Kęcik-Kłapouszczak, Radosłąw Kobyłecki oraz Łukasz Nowicki.

Po uroczystości odbyły się także warsztaty muzyczne dla uczniów klas 1-3 szkoły podstawowej pod kierownictwem Pani Iwony Dyjur.

Uroczystości tego dnia na długo pozostaną w naszej pamięci, a w sercach na zawsze.

Łukasz  Nowicki

 


  "Śniadanie Daje Moc"


8 listopada uczniowie Szkoły Podstawowej wzięli udział w ogólnopolskiej akcji „Śniadanie Daje Moc” w ramach Europejskiego Dnia Zdrowego Jedzenia i Gotowania. Przedsięwzięcie miało na celu propagowanie wiedzy o zdrowym żywieniu oraz uświadomienie dzieciom i rodzicom jak ważne jest śniadanie dla prawidłowego funkcjonowania organizmu ,a szczególnie dziecka w wieku szkolnym.  Uczniowie razem z wychowawcami przygotowywali pyszne i zdrowe śniadania. Praktyczne działania poprzedzone były pokazem i omówieniem produktów spożywczych, które korzystnie wpływają na nasze zdrowie. Powstały  kolorowe  kanapki, twarożki z warzywami, tosty i sałatki a wszystko pięknie przystrojone i udekorowane. Było pysznie, zdrowo  i kolorowo! Uczniowie wykazywali się ogromną inwencją twórczą i pomysłowością. Samodzielnie przygotowane śniadanie skonsumowali z wielkim apetytem.  Dzieci zdobyły wiedzę na temat zdrowego odżywiania, higieny przyrządzania i spożywania posiłków oraz estetyki dekorowania i nakrywania do stołu. Podczas spożywania wspólnego śniadania zwracano także  uwagę  na kulturę jedzenia. Dodatkowym elementem wychowawczym była integracja  i współdziałanie.

Daria KonopińskaGrażyna Łępicka

 

 

"Co nam jesień w koszu niesie"25 października uczniowie naszej szkoły uczestniczący w zajęciach rewalidacyjno- wychowawczych na terenie Ośrodka Opiekuńczo-Rehabilitacyjnego w Lubinie wraz z nauczycielami i opiekunami z grupy uczestniczyli w spotkaniu integracyjnym zatytułowanym : „Co nam jesień w koszu niesie”. Celem spotkania było dostarczenie uczniom bodźców wzrokowych , słuchowych, dotykowych  i smakowych podczas wspólnej zabawy skoncentrowanej wokół tematyki jesiennych darów z ogrodu, sadu i parku. W trakcie zajęć dzieci z pomocą opiekunów poznawały wielozmysłowo: jabłka, gruszki, kabaczki, pomidory, papryki, dynię, liście, żołędzie , szyszki i kasztany. Uczestnicy spotkania: tworzyli dźwięki używając darów z lasu i parku, ozdabiali obrus odbijając na nim pokryte farbą liście, wyciągali z dyni miąższ i pestki. Jak zwykle podczas spotkania nie zabrakło dobrej muzyki i słodkiego poczęstunku.” Pani Jesień” częstowała wszystkich musem z jabłek i ciastem dyniowym. Spotkanie zakończyło się tańcem podczas słuchania piosenki ; „Wszyscy ludzie mówią, że jesień jest smutna, a ja wcale się nie zgadzam z tym, jesień jest wesoła…”         

 

  Małgorzata Zaczyńska

 

 

 "Bezpiecznie na drodze" - konkurs  ogólnoszkolny


25 października odbył się  konkurs ogólnoszkolny „Bezpiecznie na drodze”. Jego celem  było utrwalenie wiedzy dotyczącej bezpiecznych zachowań w różnych miejscach i sytuacjach oraz kształtowanie poczucia odpowiedzialności za bezpieczeństwo na drodze własne i innych. Uczestnikami konkursu byli uczniowie szkoły przysposabiającej do pracy i szkoły podstawowej. Organizatorami tego wydarzenia  byli następujący  nauczyciele: Ł.Nowicki, E.Waszewska, A.Karlak, G.Czwaczka, E.Rękawiczna,I.Trzcińska. Zadania konkursowe zawierały :

– treści dotyczące odpowiedniego zachowania wobec nieznajomych,

– zagadki słowne dotyczące bezpieczeństwa na ulicy,

– zadania –prawda – fałsz,

– układanie puzzli przedstawiających pojazdy uprzywilejowane,

– układanie rozsypanek liczbowych numerów alarmowych,

– ćwiczenia wzywania pomocy i wybierania numerów alarmowych.

Wyniki konkursu przedstawiają się następująco: I miejsce – klasa 5-8 g,  II miejsce – klasa 1-2 pp3 i 7-8 f,  III miejsce -klasa 1-3 pp4. Gratulujemy!!

Aldona  Karlak
 
 
 
 

 

XVI DOLNOŚLĄSKIE MISTRZOSTWA W KRĘGLARSTWIE  "SPRAWNI RAZEM"

LUBIN 2018

 

 

 

Dnia 25 października 2018 r. w godz. od 10.00 do 13.00 w Kręgielni Regionalnego Centrum Sportowego w Lubinie odbyły się XVI DOLNOŚLĄSKIE MISTRZOSTWA W KRĘGLARSTWIE „ SPRAWNI - RAZEM ” – LUBIN 2018.

Organizatorem zawodów był Zespół Szkół i Placówek Oświatowych w Lubinie, współorganizatorem :

Regionalne Centrum Sportowe w Lubinie i Dolnośląskie Stowarzyszenie Społeczno-Sportowe „Sprawni –Razem”.

W turnieju wzięło udział osiem reprezentacji placówek szkolnictwa specjalnego z :

Głogowa, Jawora, Bolesławca, Legnicy, Szklar Górnych , Złotoryi , Polanicy Zdrój i drużyna z Lubina.

Funkcję gospodarza mistrzostw pełniła : p. Danuta Wantuła - dyrektor Zespołu Szkół i Placówek Oświatowych       w Lubinie.

Celem turnieju było:

- wyłonienie reprezentacji województwa na XV Ogólnopolskie Mistrzostwa w Kręglarstwie – LUBIN 2018,

- popularyzacja gry w kręgle oraz rozwijanie ducha sportowej rywalizacji,

- kształtowanie wśród młodzieży nawyków aktywnego spędzania wolnego czasu.

 

Organizator zapewnił dla uczestników zawodów posiłek regeneracyjny i napoje.

Dla zawodników : medale , dyplomy , nagrody i puchary dla drużyn.

Wspomogli nas finansowo:

- Koło TPD przy ZSiPO w Lubinie,

- Lubiński Klub Olimpijczyka ,

- prywatni sponsorzy.

 

I miejsce drużynowo w mistrzostwach zajęła reprezentacja Zespołu Szkół i Placówek Oświatowych w Lubinie i to właśnie uczniowie naszej szkoły reprezentować będą województwo dolnośląskie na XV Ogólnopolskich Mistrzostwach w Kręglarstwie „ SPRAWNI - RAZEM ” – LUBIN 2018.

Głównym sędzią zawodów był p. Dawid Stankiewicz – nauczyciel ZS Nr 1w Lubinie , funkcję sędziów technicznych pełnili uczniowie ZS Nr 1 w Lubinie.

Odpowiedzialni za organizację imprezy byli nauczyciele Zespołu Szkół i Placówek Oświatowych w Lubinie : pani Katarzyna Jania i pani Katarzyna Pietruszko.

WYNIKI

Łęgi Odrzańskie - wycieczka szkolna


Dnia 24 października uczniowie szkoły podstawowej i przysposabiającej do pracy uczestniczyli w wycieczce do Regionalnego Ośrodka Edukacji Ekologicznej w Dziewinie.

Zajęcia na ścieżce przyrodniczej „Łęgi Korea” były bardzo ciekawe. Spacer po lesie w pobliżu starorzecza Odry pozwolił na zapoznanie się z przyrodą doliny Odry w okolicach Dziewina. Zajęcia kształtowały postawy proekologiczne uczniów wobec środowiska przyrodniczego, miały również na celu wyrobić emocjonalny stosunek do własnego regionu i  umożliwiać poznawanie krajobrazu, historii  i przyrody najbliższego otoczenia. Następnym punktem wycieczki były warsztaty kulinarne, przygotowujące uczniów do zawodu kucharza. Zadaniem uczniów było wykonać knedle ze śliwkami. Wycieczka była emocjonująca i wszyscy w znakomitych humorach wrócili do szkoły. Organizatorem wycieczki była pani Aldona Karlak. 

Aldona  Karlak
 
 

INTEGRACJA - EDUKACJA - RELAKSACJA

 


17 października 2018 r. uczniowie klas: 4,5,6,7,8 szkoły podstawowej uczestniczyli w wycieczce integracyjnej do Szklar Górnych .Celem wycieczki  był udział w edukacji leśnej poprowadzonej przez leśniczego w formie warsztatów .Uczniowie zapoznali się z topografią terenu. Odbył się spacer po lesie w poszukiwaniu skarbu na podstawie mapy. Po  wyczerpującym marszu i odnalezieniu skarbu, uczestnicy wycieczki posilili się kiełbaskami z grilla leśnego. Następnie odbyła się wspólna zabawa-gra z leśnikami. Na zakończenie edukacji leśnej miał miejsce mini konkurs wiedzy o faunie i florze naszych lasów. Wracaliśmy autobusem komunikacji miejskiej co było okazją do utrwalania umiejętności korzystania z rozkładów jazdy , przestrzegania zasad  poruszania się po ulicach oraz stosowania zasad kultury w miejscach publicznych.

 Katarzyna Jania, Katarzyna Pietruszko

 

 

33 Bieg Barbórkowy o "Lampkę Górniczą"

 

Dnia 14 października uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w 33 Biegu Barbórkowym o „ Lampkę Górniczą ” , który organizowany był na terenie Regionalnego Centrum Sportowego w Lubinie. Bieg ten uważany jest za najważniejszą imprezą biegową w naszym regionie. Uczniowie reprezentujący naszą szkołę w dobrym tempie pokonali dystans 500 m. Brali również udział w loterii fantowej oraz kole fortuny. Dzielnie kibicowali uczestnikom biegu głównego. Przy pięknej pogodzie, po posiłku regeneracyjnym zapewnionym przez organizatora w doskonałych nastrojach zakończyliśmy zawody.

Katarzyna Jania, Katarzyna Pietruszko

 


DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ I ŚLUBOWANIE KLAS PIERWSZYCH

 
 
 

W dniu 11 października 2018 r. odbyła się uroczysta akademia z okazji Święta Edukacji Narodowej, podczas której uczniowie klas I -VII pod kierunkiem p.Grażyny Łępickiej, p.Edyty Kret, p. Anny Łabędzkiej, p. Darii Konopińskiej, słowami wierszy, tańcem i  piosenką podziękowali wszystkim pracownikom szkoły i nauczycielom za przekazywaną wiedzę i trud wychowania. Ten dzień był również bardzo ważnym dniem dla najmłodszych uczniów naszej szkoły ponieważ zostali  przyjęci przez panią dyrektor, koleżanki i kolegów  w poczet uczniów Zespołu Szkół i Placówek Oświatowych w Lubinie.  Zgodnie z tradycją szkoły odbyło się też symboliczne pasowanie uczniów, którego dokonała Pani Dyrektor Danuta Wantuła. Z pewnością dla pierwszoklasistów była to piękna chwila, którą będą  długo pamiętać, a dla ich rodziców niezapomniany dzień dumy ze swych pociech. Nie stałoby się to bez pomocy i wsparcia Samorządu Uczniowskiego oraz Rady Rodziców, którym serdecznie dziękujemy!

 Daria Konopińska
 

 

 Regionalny quiz ekologiczny

 

 

11.10.2018 roku nasi uczniowie z  klas 5,7 i 8 szkoły podstawowej uczestniczyli w zmaganiach ekologicznych z placówkami w regionie Dolnego Śląska w Szklarach Górnych. Pierwszym etapem potyczek był test wiedzy teoretycznej, natomiast w drugiej części odbyły się zadania terenowe. Nasi uczniowie zajęli I zaszczytne miejsce. Gratulacje! 

Aldona Karlak

 

 
 

 Uroczyste rozpoczęcie  roku szkolnego 2018/2019

 

 

 

Rozpoczęcie roku szkolnego to ważny dzień w życiu każdego ucznia. 3 września 2018r. uczniowie uroczyście pożegnali wakacje, a przywitali nowy rok szkolny 2018/2019. Wielu uczniów przybyło do szkoły z optymistycznym nastawieniem i ogromnym zapałem do pracy. Pani Dyrektor Danuta Wantuła przywitała wszystkich uczniów, szczególnie zaś tych, którzy rozpoczynają swoją szkolną przygodę w naszej placówce. Wychowawcy klas także zostali zaprezentowani wszystkim obecnym. Po krótkiej i sympatycznej części artystycznej wszyscy udali się do klas z wychowawcami, aby uzyskać informacje związane z organizacją pracy szkoły w nowym roku szkolnym. Wszystkim uczniom życzymy wielu sukcesów, wytrwałości, ciekawych doświadczeń oraz radosnych chwil spędzonych w naszej szkole.

Daria Konopińska